Zánět středního ucha u dětí. Jak mu účinně předejít?

Datum publikace: 22. 10. 2013
Periodikum:
toplekar.cz
Zánět středního ucha je jednou z častých komplikací, které provázejí nachlazení a infekce horních cest dýchacích u dětí.

Jedná se o bolestivé onemocnění způsobené hromaděním tekutiny ve středním uchu.

V případě, že se záněty ucha neléčí nebo se často opakují, mohou vést k poškození sluchu mající za následek zpomalený vývoj řeči u dětí, ke ztrátě sluchu nebo dokonce k meningitidě.

Kdo může za častější záněty u dětí?

Problém představuje spojení nosohltanu se středním uchem tzv. Eustachovou trubicí. Jejím úkolem je vyrovnávat tlak v uchu tím, že ze středního ucha odvádí tekutiny. V případě nachlazení může dojít k otoku výstelky Eustachovy trubice. A pokud je trubice oteklá a neprůchodná, ve středním uchu se začne hromadit tekutina, kde se množí viry a bakterie způsobující infekci.

U dětí jsou záněty častější kvůli anatomickému vzhledu Eustachovy trubice – je kratší a mezi nosohltanem a středním uchem je menší sklon. Infekce se z Eustachovy trubice proto šíří mnohem snadněji a rychleji než u dospělých.

Jak poznáte zánět středního ucha?

Pokud již vaše dítě mluví, je snadnější dozvědět se, co ho trápí. Je-li však zatím batoletem nebo kojencem, rozpoznat zánět středního ucha je těžší. Typickými příznaky u kojence může být časté tahání a chytání se za ucho, horečka, ztráta chuti k jídlu, doprovázen může být zánět také průjmem a výtokem z ucha. Mluvící dítě už je schopno samo říct, že ho ucho bolí.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20170623063211/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/zanet-stredniho-ucha-u-deti-jak-mu.html.

> další zprávy z médií