Zahájení školního roku pro ně nebylo snadné. Situace rodičů samoživitelů se zhoršuje

Datum publikace: 19. 10. 2021
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Dvě třetiny rodičů samoživitelů kvůli nedostatku peněz nestihly připravit děti do školy, vyplynulo z průzkumu Asociace neúplných rodin. Nemají třeba pomůcky nebo zaplacené kroužky. Přibylo také žádostí o mimořádnou dávku od úřadu práce.

Anna se sama stará o dvě děti. S jídlem jí pomáhá potravinová banka. Na pracovním úřadu žádala o příspěvek na pomůcky i doplacení kroužků. „Prakticky bych potřebovala všechny pomůcky, protože žijeme z dávek sociálního minima kvůli postiženému dítěti a na úřadě nám na pomůcky nepřispěli,“ říká samoživitelka a matka dvou dětí. Zkusila proto napsat novou žádost. Úřad práce schválil od srpna do září přes 2,5 tisíce žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci. Loni jich bylo necelých 2,3 tisíce. „V případě okamžité mimořádné pomoci je samozřejmě potřeba aktuálně a urychleně řešit životní situaci a zohlednit tam to, že rodina skutečně nemá prostředky,“ řekla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. 

Jak se připravit na nový školní rok?

Podobné potíže řeší na svých linkách i Asociace neúplných rodin. Samoživitelé pořizují pomůcky z druhé ruky nebo žádají o pomoc prarodiče. Z nedávného průzkumu vyplynulo i to, že 65 procent rodičů z dotazovaných se nemůže vůbec finančně připravit na příchod školního roku, nemají rezervu. Patnáct procent z nich si většinou na pořízení pomůcek půjčí. Informovala o tom koordinátorka programu VašeVýživné Asociace neúplných rodin Dagmar Vogtová. 

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3387338-zahajeni-skolniho-roku-pro-ne-nebylo-snadne-situace-rodicu-samozivitelu-se-zhorsuje

Související články:
Smutná matka