Žáci se přijímaček báli, přípravu vzali poctivěji. Testy opravdu dopadly dobře, zní z gymnázií

Datum publikace: 20. 05. 2021
Periodikum:
lidovky.cz
Původní obavy se nenaplnily. Distanční výuka se do výsledků letošních jednotných přijímacích zkoušek na střední školy výrazně nepropsala. Uchazeči podle ve středu zveřejněných dat dopadli srovnatelně jako jejich loňští kolegové. Letos však měli na testy dva pokusy a z nich se jim započítal jen ten lepší, což je oproti roku předchozímu rozdíl.

Zkoušky na začátku května skládalo 84 tisíc žáků. V češtině dosáhli průměrně 29 bodů z 50, v matematice průměrně 21,6 bodu z 50. Nejlépe si vedli žáci, kteří se hlásili na čtyřletá gymnázia: v češtině dosáhli v průměru na 36 bodů, v matematice na 29.

Kontroly Cermatu, který připravuje zadání zkoušek a vyhodnocuje výsledky, a ministerstva školství navíc letos nenašly žádná chybná zadání – veškeré úlohy podle nich odpovídaly požadavkům na uchazeče.

Pro srovnání: loni žáci v průměru získali 30 bodů z češtiny a 22 bodů z matematiky. Měli ovšem jen jeden pokus. Přesto Cermat loni konstatoval, že v prvním pandemickém roce dopadli žáci lépe než v roce 2019. Bylo to podle něj tím, že se žáci doma poctivěji připravovali. A stejné to bylo zřejmě i letos. „Děti se bály, tak něco dělaly,“ uvedl pro Lidovky.cz Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací CZESHA. Čerstvé výsledky tak nepotvrdily předchozí obavy žáků ani rodičů, podle kterých byly zkoušky příliš těžké. Stěžovali si hlavně na úlohy z geometrie, ani ty však podle Cermatu nyní nedopadly výrazně hůř.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/domov/prijimacky-dopadly-jako-srovnatelne-s-jinymi-roky-zaci-se-testu-bali-pripravu-vzali-poctiveji.A210519_212523_ln_domov_litsp

studentky