Zabiji své dítě. Myšlenka vraha? Ne, obsedantně-kompulzivní porucha Veronika Řeháková

Datum publikace: 18. 10. 2016
Periodikum:
vitalia.cz
Léčba OCD – obsedantně-kompulzivní poruchy je u dětí rychlejší než u dospělých. Ti často přicházejí až po několika letech trvání potíží, kdy jim již znesnadňují běžné fungování.

Určité magické myšlení a rituály jsou součástí některých kultur odedávna. V nepatrné míře se vyskytují u všech lidí – např. držení se knoflíku, když vidíme kominíka, vyhnutí se černé kočce, aby nám nepřeběhla přes cestu apod. Pokud ale obsese a kompulze přerostou určitou míru a omezují člověka v běžném životě, můžeme hovořit o obsedantně-kompulzivní poruše. 

Obsedantně-kompulzivní porucha 

Neboli OCD, je úzkostná porucha, pro kterou jsou typické tzv. obsese (vtíravé nutkavé samovolné myšlenky, představy nebo obrazy) a kompulze (nutkavé chování, určité rituály, zabezpečovací chování apod.). 

Nepříjemné myšlenky jsou doprovázeny velkou tísní, úzkostí, strachem nebo znechucením a často vzbuzují pocity viny nebo stud. To nutí lidi k jednání, které tyto emoce neutralizuje. Tomuto jednání říkáme kompulze. Kompulze může probíhat jak ve formě myšlenek, tak i ve formě chování.(Zdroj: Ján Praško: Jak obsese a kompulze překonat a zastavit. Příručka pro pacienty a jejich rodiny.) 

Martina Celecká, která se věnuje psychiatrii pro děti i dospělé, se v současné době ve své ordinaci zabývá více léčbou dětských pacientů. Zeptali jsme se jí, jak často řeší právě obsedantně - kompulzivní poruchu. 

"Děti s obsedantně-kompulzivními příznaky přicházejí docela často, je to odhadem asi každé desáté dítě." Rodiče přivádějí podle lékařky děti s obsedantně-kompulzivními příznaky celkem brzy od začátku projevů a je velkou výhodou, pokud se s léčbou začne co nejdříve. 

"V dětském věku jsou příznaky OCD zachyceny často již v osmi letech, nejčastěji se však projeví u dospívajících. U dospělých s OCD je problém s tím, že často přicházejí až po několika letech trvání potíží, kdy jim potíže již znesnadňují běžné fungování života a léčba bývá obtížnější. Rodina a přátelé mohou pomoci, aby se dospělý člověk rozhodl pro léčbu," říká lékařka. 

Příklady obsesí a kompulzí: 

  • Na klice je infekce od druhých, teď je i na mé ruce.  
  • Mytí si rukou, dokud nevymydlí celé mýdlo, dezinfekce všech předmětů, kterých se dotkl někdo jiný. 
  • Do bytu vejdou zloději, zabijí mě a byt vykradou.  
  • Kontrola uzavření dveří sedmdesátkrát. 
  • Zabiji své dítě.  
  • Nechodí s dítětem k oknu, schovává před sebou všechny ostré a špičaté předměty. 
  • A co když mám rakovinu?  
  • Prohmatávání mízních uzlin na celém těle, kontrola barvy kůže v zrcadle, vyplazování jazyka, kontrola barvy a konzistence stolice, kontrola barvy moči. Návštěva lékaře a žádost a komplexní vyšetření. 

Více čtěte na: https://www.vitalia.cz/clanky/zabiji-sve-dite-myslenka-vraha-ne-obsedantne-kompulzivni-porucha/.

další zprávy z médií