Z tisíce dětí se až dvě rodí se sluchovou vadou

Datum publikace: 02. 01. 2013
Periodikum:
havlickobrodskydenik.cz
Podle statistik se na každý 1 000 narozených dětí narodí jedno až dvě děti s poruchou sluchu. Cílem je zavčasu odhalit u malých dětí sluchovou vadu.

Ne všechny děti se narodí se zdravým sluchem. Do vyšetření sluchu u novorozenců se již sedm let zapojuje oddělení ušní, nosní, krční (ORL) nemocnice Havlíčkův Brod.

"Otorinolaringologické oddělení se zapojilo v roce 2005 do screeningu vyšetření sluchu u novorozenců takzvaných otoakustických emisí, neboť sluch vytváří základní komunikační systém člověka," říká mluvčí havlíčkobrodské nemocnice, Petra Černo. Vývoj sluchových struktur je ukončen již ve stadiu embrya. Je prokázáno, že plod reaguje na sluchové podněty již v osmém měsíci těhotenství.

"Každý měsíc, kdy dítě nemůže vnímat zvukové podněty, se na jeho vývoji negativně podepisuje. Předpokládá se, že pokud sluchové centrum není dostatečně stimulováno, začíná se kolem šesti let věku uzavírat a ztrácí výkonnost. Cílem screeningu je včasné odhalení sluchové vady. Za optimálního stavu by dítě s poruchou sluchu mělo být již v půl roce věku rehabilitováno pomocí sluchadel a pokud nedojde k rozvoji řečových schopností, měla by být zvážena možnost aplikace kochleárního implantátu do vnitřního ucha, nejlépe do konce druhého roku života. Nekorigovaná vada sluchu má za následek opoždění vývoje řeči," sdělila k problematice vrchní sestra oddělení Marie Lédlová.

Celé znění článku najdete na: https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/z-tisice-deti-se-az-dve-rodi-se-sluchovou-vadou-20130102.html.

 

> další zprávy z médií