Z kůže dovnitř těla. Lupénka může způsobit i infarkt

Datum publikace: 24. 10. 2012
Periodikum:
tyden.cz
Lupénka je nemoc, která navenek postihuje zejména pokožku, ale vážné škody dokáže napáchat i uvnitř těla.

Podle posledních výzkumů totiž zasahuje i vnitřní orgány a ničí cévy, což může vést ke kardiovaskulárním potížím včetně infarktu. Podle českých dermatovenerologů lze problémy zmírnit vhodnou léčbou.

"Je pravda, že lupénka neboli psoriáza je nemoc nevyléčitelná, ale rozhodně není neléčitelná," říká přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ve své praxi se setkává i s pacienty, kteří léčbu dopředu vzdávají, nedodržují rady lékaře, případně ztrácejí naději, že jim některá metoda pomůže.

Přitom lupénka nepostihuje pouze pokožku, ale k olupování buněk dochází i v organismu. Mnoho pacientů navíc trpí obezitou, kloubními problémy, kardiovaskulárními onemocněními či cukrovkou. "Zánět na kůži není bez rizika. Pacienti mají pohybové problémy, které ústí v jejich invaliditu, může je to dokonce stát život," upozorňuje Arenberger.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/z-kuze-dovnitr-tela-lupenka-muze-zpusobit-i-infarkt_249913.html.

 

> další zprávy z médií