Z císařského řezu se stala epidemie, přitom je mnohem rizikovější, varuje WHO

Datum publikace: 23. 05. 2017
Periodikum:
novinky.cz
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si rodičky po celém světě neuvědomují, jaké riziko na sebe berou, pokud se rozhodnou pro porod císařským řezem v případě, že k tomu není žádný důvod vyvolaný zdravotními komplikacemi matky nebo dítěte.

Světový rekord v počtu císařských řezů drží Brazílie, kde se tímto způsobem narodí 54 procent dětí. V Latinské Americe je takto provedeno 39 procent porodů, v USA je to v průměru 33 procent, v Evropě pak 24 procent. Tyto počty se v těchto i dalších oblastech světa podle WHO stále zvyšují a porod císařským řezem se tak stal nejčastější operací na světě. Lékaři tak stále více riskují zdraví matek a novorozenců. Riziko úmrtí matky je při císařském osmkrát vyšší a riziko nemoci dýchacích cest dítěte dokonce 120krát vyšší než u přirozeného porodu, varují odborníci organizace.

České zdravotnictví neuznává, aby důvodem pro porod císařským řezem bylo jen přání rodičky. Důvodem k provedení císařského řezu v ČR mají být pouze zdravotní indikace, například nepoměr velikosti hlavičky plodu a pánve, nepravidelné uložení plodu či některá celková onemocnění matky. Přesto jejich počet roste. Zatímco v roce 1997 se podle lékařských zdrojů takto narodilo 12 procent dětí, v posledních letech je to zhruba dvojnásobek.

Celé znění článku naleznete na: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-z-cisarskeho-rezu-se-stala-epidemie-pritom-je-mnohem-rizikovejsi-varuje-who-295114.

nožičky novorozence