- Domů
- O čem se mluví
- Webová kamera vs. soukromí
Webová kamera vs. soukromí
Datum publikace: 10. 04. 2012
Periodikum:
ppk.cz
Webová kamera může přinášet nežádoucí zásahy do soukromí, zvlášť vysoké nebezpečí představuje pro děti.
Webová kamera není jen skvělým nástrojem pro komunikaci s přáteli. Může přinášet také nežádoucí zásahy do soukromí, a to od snímání v nevhodnou chvíli přes špehování podvodníky až po teror sexuálních predátorů.
Po pořízení webové kamery je nutné zamyslet se nad možným zásahem do soukromí. Například si nemusíte z nejrůznějších důvodů přát, aby vás každý, s kým se bavíte přes ICQ nebo Skype, při hovoru také viděl. Tvůrci těchto programů přitom neumožňují webovou kameru pro jednotlivé kontakty jednoduše zablokovat.
ZATÁHNĚTE OPONU
Nezbývá, než si činnost webové kamery ohlídat svépomocí. Některé webové kamery mají hardwarovou krytku snímacího senzoru, takže obrazně řečeno jednoduše zatáhnete oponu a máte naprosté soukromí. Většina webových kamer však tuto funkci řeší pouze softwarově, což nemusí být vždy spolehlivé.
KUKÁTKO ZLODĚJE
Webové kamery jsou některými typy záškodnických programů zneužívány ke skrytému sběru dat. Internetoví podvodníci zkouší štěstí, jestli na infikovaném počítači kamera náhodou nezabírá i klávesnici. Pak samozřejmě sledují, co uživatel píše, včetně přihlašovacích údajů k nejrůznějším službám od emailové schránky a sociální sítě až po platební systémy a internetové bankovnictví.
Každopádně není třeba hned tasit z peněženky větší sumu a kupovat si drahý bezpečnostní software, chlubící se funkcemi pro ochranu identity. Podobné monitorovací záškodnické programy jsou z technického hlediska stejné jako další škodlivý software s jiným účelem. Před nimi všemi poskytuje spolehlivou ochranu bezplatný antivirový program Avast Free Antivirus nebo též Microsoft Security Essentials.
DĚTI V OHROŽENÍ
Zvlášť vysoké nebezpečí představuje webová kamera pro děti. Je notoricky známým faktem, že se po internetu pohybují pedofilové, vyhledávající kontakt s dětmi. A webové kamery jsou jejich zbraní číslo jedna.
Pedofilové na internetu navazují kontakty s dětmi a po nějaké době, kdy získávají jejich důvěru, se je snaží přesvědčit ke svlékání a předvádění před webovou kamerou. Sexuální predátor se pak u přenosu ukájí, nebo jej dokonce nahrává a později dále šíří v ilegální síti pedofilů.
Žádné jednoduché technické řešení se bohužel nenabízí. Prvky rodičovské kontroly ve Windows s omezením využití webkamery nepočítají a podobně jsou na tom překvapivě i mnohé programy slibující funkce pro ochranu dětí. Americká FBI proto radí do dětského pokoje, kde dítě obsluhuje počítač bez dozoru dospělé osoby, webovou kameru vůbec neinstalovat.
KDYŽ NECHCETE
být viděni, může webkamera místo obrazu přenášet statický obrázek.
SMAJLÍK MÍSTO OBRAZU
Ovládací software většiny webových kamer umožňuje přenášet namísto reálně zachycovaného obrazu statický snímek nebo zvolenou animaci. K reálnému obrazu se můžete vrátit, až když se skutečně chcete pustit do videohovoru.
KRYTKA NAD ZLATO
V kontextu útoků záškodnických programů na webkamery je naprosto nepochopitelné, proč někteří výrobci webových kamer umožňují velice jednoduše vypnout kontrolku, indikující činnost kamery. Webkamera pak může snímat, aniž by uživatel cokoliv tušil. Podobně lze vypnout softwarovou oponu. Nejjistější je proto hardwarová krytka. Rozum zůstává stát nad tím, proč jí disponuje jen tak málo kamer.
DĚTI VARUJTE!
Základem ochrany dětí je samozřejmě prevence. Rodiče by s dětmi měli o nebezpečích otevřeně hovořit a děti varovat. Svou roli mohou sehrát samozřejmě i školy. Psychologové však varují, aby jedna strana nespoléhala na druhou (rodiče na školu a škola na rodiče), neboť dítě by pak nebylo vůbec informováno.
Článek pochází z portálu Počítač pro každého http://ppk.chip.cz/