Vzory chybí dětem z dětských domovů, ale někdy i těm z celých rodin

Datum publikace: 01. 02. 2017
Periodikum:
zpravy.iDNES.cz
Nedostatkem mužských a ženských vzorů trpí nejen mladí, kteří prošli dětskými domovy, ale scházejí i potomkům z úplných rodin. Takových, kde jsou rodiče zahlceni prací a jinými aktivitami.

Odborníci se shodují na tom, že pro správný vývoj dětí je velkým přínosem osobnost stejného pohlaví, ke které může dítě vzhlížet a zároveň se na ni obrátit o radu. Jaký by měl a naopak neměl být vzor pro děti a dospívající?

O nedostatku mužských a ženských vzorů a věnované pozornosti se většinou hovoří v souvislosti s dětmi vyrůstajícími v kojeneckých ústavech a dětských domovech, případně s rodičem samoživitelem. Podle britské charity Prince ́s Trust ale pociťují nedostatek vzorů často i děti z úplných rodin, jejichž rodiče jsou příliš zaneprázdněni prací nebo jinými aktivitami. Podle jejich průzkumu tak až třetina mladých mužů a čtvrtina mladých žen ve svém životě postrádá pozitivní vzor stejného pohlaví.

I když se často mluví o slavných osobnostech jako o vzorech, podle psychologů z univerzity v Darby jejich vliv na děti většinou dost přeceňujeme, napsala BBC. Výzkum naopak ukázal, že pro děti jsou významnějšími vzory osoby v jejich okolí, u kterých se můžou přímo inspirovat - třeba kvůli odvaze vylézt na vysoký strom.

Vzorem nemusí tedy být nutně jenom otec nebo matka, ale jakákoliv jiná blízká osoba jako strýc, dědeček, bratranec, učitel nebo třeba trenér. Dítě nebo dospívající takovou osobnost přirozeně respektuje, ptá se jí na názor a pomáhá si utvářet žebříček hodnot. Ideální je, pokud má dítě alespoň jeden výrazný mužský a jeden výrazný ženský vzor.

Celé znění článku najdete na: ona.idnes.cz/deti-muzske-a-zenske-vzory-citova-deprivace-projekt-patron-p46-/deti.aspx?c=A170130_214713_deti_haa

rodina na louce