Výstava odhaluje svět dětí žijících na ubytovnách

Datum publikace: 21. 02. 2020
Periodikum:
kolinsky.denik.cz
Unikátní výstavu Mezi snem a skutečností nabízí Obchodní centrum Futurum v Kolíně. Jak se žije dětem na ubytovnách? Obrazy odhalují skrytý svět vyloučených lokalit. „Návštěvníky možná překvapí, že všichni máme podobná přání, ale i starosti, bez ohledu na to, kde žijeme,“ řekl Miloš Březina, vedoucí služby Klubus, ve které díla vznikala.

Můžete krátce představit výstavu Mezi snem a skutečností, která je nyní k vidění v OC Futurum v Kolíně?

Výstava vznikla ve dvou ubytovnách v Kutné Hoře na základě společné práce dětí nízkoprahového klubu Klubus organizace Prostor Plus. Do klubu docházejí děti a mládež, kteří se nacházejí v ne příliš příznivé sociální situaci. Tvůrcům vystavených děl je mezi 6 a 16 roky. Společně s kolegyněmi Evou a Kristýnou jsme pracovali na různých tématech – kdo je Tvůj hrdina? nebo Co mě doma štve? Jaké mám sny? a další. Používali jsme různé techniky – tuš, sprej, barvy, ale tvořili jsme i ze sádry a modelovali jsme hliněné reliéfy, které jsou v obchodním centru také vystavené. Výstava má, vedle výtvarných děl, další složky. Důležitou součástí je doprovodný text, který díla dává do kontextu témat, obsahuje komentáře autorů, záměry pracovníků a stručně představují smysl tvorby v sociálních službách. Díla byla nejprve k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, kde se při Lektorském centru (LC) realizovaly dva workshopy. Děkujeme především Karin Vrátné Militké, vedoucí LC GASK, i za materiální podporu. Tato výstava má za cíl představit veřejnosti pocity a představy o světě dětí a mládeže z vyloučených lokalit a přispět tak k většímu porozumění a toleranci. Navštívit ji lze do konce února.

Jak dlouho trvalo, než všechna díla vznikla?

Díla vznikala přibližně jeden rok, jedná se o reprezentativní výběr.

Kde vznikl nápad, že vytvoříte soubornou výstavu? Vyskytly se pak nějaké překážky?

Nápad nějaké spolupráce Klubusu s GASK jsem s lektorkou Věrou Pinnoy (LC GASK, depozitář, pozn. red.) probíral již delší dobu. Čas nazrál ve chvíli, kdy jsme začali v klubu více využívat výtvarné prostředky a měli jsme tak dostatek materiálu. Chtěli jsme zároveň pootevřít veřejnosti dveře do světa, který v mnoha lidech vzbuzuje pocity nedůvěry, předsudků a obav. Snažili jsme se ukázat, že děti jsou v podstatě všude stejné a zasluhují si naši pozornost.

Původně jste byli nízkoprahový klub pro děti a mládež Klubus, od nového roku ale pracujete i s rodinami, co se změnilo a kde všude působíte?

Klubem pro děti a mládež jsme byli od roku 2014. Tato služba byla unikátní v tom, že byla umístěna v autobuse, který mohl brázdit silnice Kutnohorska podle potřeb a výskytu klientů. Posun k práci k celým rodinám vnímáme jako přirozený vývoj při zvyšování dopadu služby na změnu v životě klientů. Zároveň bylo potřeba zabezpečit sociálními službami místa v regionu, kde žádné pokrytí není, nebo zde chybí služba zabývající se rodinami v obtížné situaci. V tomto roce plánujeme rozšířit služby do Uhlířských Janovic a do Zruče nad Sázavou, zároveň dál monitorujeme situaci na venkově a jsme připraveni vyrazit kamkoliv na Kutnohorsku, Čáslavsku, částečně i Kolínsku.

Co plánujete s výstavou dál?

Výstava se nyní nachází v OC Futurum v Kolíně, za což patří veliký dík paní Cabicarové, manažerce marketingu obchodního centra. Umožnila tím zhlédnutí výstavy daleko většímu množství lidí a ukázala tak dobrou praxi společenské odpovědnosti komerční společnosti, týkající se důležitých témat soužití. Pokud bude zájem, rádi bychom, aby výstava putovala dále a obohatila dny dalším návštěvníkům na dalších místech.

Celý článek a fotografie z výstavy najdete zde: https://kolinsky.denik.cz/ctenar-reporter/vystava-odhaluje-svet-deti-zijicich-na-ubytovnach-20200220.html