Vyslechneme, nesoudíme. Mobilní klub Garáž vyjíždí za dětmi v potížích

Datum publikace: 29. 11. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Když prší, mají si kde napsat úkoly, hrát deskovou hru. Když potřebují pomoci s něčím vážným v soukromí, nabídne jim bezpečné místo. Do několika obcí pravidelně vyjíždí mobilní hradecký klub Garáž, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.

V upravené dodávce vyrážejí z Hradce Králové do terénu sociální pracovníci neziskové organizace Prostor Pro, kteří na sídlištích, v parcích nebo v sociálně vyloučených lokalitách pomáhají dětem a dospívajícím, kteří o to mají zájem. „Mobilní garáž je nástroj, jak se k dětem dostat blíž. Když přijedete s takovou dodávkou na sídliště, kde bydlí stovky lidí, tak to budí pozornost. Výhodou je, že se vám může věnovat pracovník, aniž by na to kolem koukalo dalších dvacet vrstevníků. Práce na ulici totiž může být vidět zdaleka,“ říká sociální pracovnice Prostoru Pro Gabriela Lepková. Sociální práce v ulicích, pro kterou se vžil anglický výraz streetwork, se samozřejmě dělá i bez Garáže, s pomalovanou dodávkou to však má větší šmrnc. „Přijedeme do města a jde se do ulic. Sledujeme rizikové chování, mladé lidi pravidelně oslovujeme. Máme samozřejmě vytipovaná místa, kde se děti a dospívající, kteří by mohli potřebovat naši pomoc, scházejí. Také jsme v kontaktu se sociálním odborem města, se školami, umíme spolupracovat i s policií. Lokality podle aktuální situace měníme,“ říká Lepková.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/garaz-klub-neziskovka-deti-nizkoprahove-zarizeni-hradec.A211120_637557_hradec-zpravy_pos

Chlapec sedí na zábradlí