Výška dítěte prozradí mnohé: Je „jenom“ malé, nebo nemocné?

Datum publikace: 07. 09. 2015
Periodikum:
vitalia.cz
Správný růst dítěte je nejdůležitějším ukazatelem, který odráží jeho zdravotní stav.

Jakékoliv odchylky mohou signalizovat problém, od nesprávné výživy až po mozkový nádor. Je vaše dítě menší než jeho vrstevníci?

Lékaři nabádají rodiče, aby růst svého dítěte sledovali již od prvního roku života a aby si zaznamenávali změřené hodnoty do tzv. růstového grafu. Odchylky přitom mohou upozornit i na závažná onemocnění, jakými jsou například poruchy funkce ledvin, trávicího ústrojí, jater, kostí, štítné žlázy nebo mozkového podvěsku – hypofýzy. Klíčové je proto včasné odhalení problému.

Varovné příznaky

Mezi varovné známky patří špatný růst dítěte doprovázený bolestmi břicha, průjmy, ale také bolestmi hlavy, zvracením, nebo tím, že se začne dítě znovu pomočovat. Takové příznaky mohou signalizovat závažná onemocnění.

V krajním případě se může jednat o příznaky mozkového nádoru, který zničil výrobu růstového hormonu v mozkovém podvěsku. Takový stav se objevuje pouze u několika dětí ročně, pravidelné sledování a vyhodnocování však může pomoci objevit mozkový nádor dříve a zlepšit vyhlídky na uzdravení.

 

Celé znění zprávy najdete na: https://www.vitalia.cz/clanky/vyska-ditete-prozradi-mnohe-je-jenom-male-nebo-nemocne/.

> další zprávy z médií

Související téma na portálu Šance Dětem: