Výdaje na bydlení extrémně zatěžují už 28 procent domácností, ukazuje exkluzivní projekt

Datum publikace: 11. 05. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
Český rozhlas spolu s výzkumnou organizací PAQ Research spouští exkluzivní projekt, v němž mapuje dopady zvyšující se inflace, energetické krize a dalších problémů, s nimiž se potýkají české domácnosti.

Kromě nárůstu příjmové chudoby projekt ukazuje, že narostl počet domácností extrémně zatížených výdaji na bydlení (z 22 na 28 %) i těch, kterým zůstává po uhrazení bydlení a jídla jen 100 korun na člověka na den. Zasaženi jsou samostatně žijící důchodci i chudé rodiny. Například příspěvek na bydlení přitom pobírají jen čtyři procenta populace, přitom na něj může dosáhnout téměř každý pátý. Průměrná česká domácnost dává na bydlení 28 % svého přijmu oproti listopadu 2021, kdy to bylo 23 %. Velká část domácností je tak extrémně zatížená výdaji na bydlení. „Extrémně zatížení jsou lidé, které stojí náklady na bydlení více než 40 procent jejich příjmů,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/paq-research-data-domacnosti-chudoba-bydleni-inflace-zivot-k-nezaplaceni_2205110600_ank

Související články:
dítě s matkou