Výchova sirotků v rodinách má prý význam na vývoj jejich mozku

Datum publikace: 24. 07. 2012
Periodikum:
ceskenoviny.cz
Odchod dětí z dětských domovů do pěstounských rodin může mít velký význam pro vývoj jejich mozku.

Vyplývá to podle agentury DPA ze studie neurologů a dětských lékařů publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Vědci mimo jiné zjistili, že objem takzvané bílé hmoty mozkové byl u sirotků vychovávaných u náhradních rodičů stejně velký jako u vlastních dětí jejich pěstounů, které společně vyrůstaly.

Do výzkumu badatelů z Harvardovy univerzity a dětské nemocnice v Bostonu byly zahrnuty v rámci tohoto projektu rumunské děti, a to jak 20 dětí vyrůstajících od narození doma se svými rodiči, tak 54 sirotků z dětského domova, ve kterém se jeden ošetřovatel stará zároveň o 12 svěřenců. Z uvedených 54 sirotků bylo losem vybráno 25 dětí ve věku šest až 31 měsíců a ty byly přestěhovány do pěstounských rodin.    

Všem dětem zapojeným do projektu pak byl ve věku osm až jedenáct let skenován mozek. Výsledky magnetorezonanční tomografie následně ukázaly, že ty z dětí, které žily jen v dětském domově, měly méně šedé i bílé hmoty mozkové než děti od narození vychovávané v rodinách.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií