Ve výchovných ústavech jsou děti-bojovníci. Bojují ale sami se sebou, přiznává psycholog

Datum publikace: 23. 02. 2021
Periodikum:
plus.rozhlas.cz
Psycholog Tomáš Nagy pracuje ve výchovném ústavě ve Višňové s dětmi, se kterými má společnost tak velký problém, že už je nezvládá. „Každý z nich zažil vývojové trauma. Ne jednou, ale žili v tom několik let, navíc ve svém nejútlejším věku. To jim dalo takový základ, až skončili v ústavu,“ popisuje v pořadu Hovory.

O dětech, o které se stará, tvrdí, že to jsou divoši a velcí bojovníci. „Bojují sami se sebou, s vámi, s každým dnem, který mají před sebou. A být u toho je práce, kdy nevíte, co bude za hodinu.“

Jsou to děti z úplného okraje společnosti a v raném věku poznávaly opakovaně násilí v rodině, rodiče na drogách, sexuální zneužívání, nebo život s psychicky nemocnými, kteří je nechávali růst bez zájmu.

„Nemluví, ani nechtějí o svých rodičích mluvit nějak špatně. Přitom rodiče brali drogy, užívali násilí. Oni se chtějí bavit jen o tom, co bude dnes nebo třeba večer,“ dodává psycholog.

Když je společnost nezvládá

Takové děti se dostanou do výchovného ústavu ve chvíli, kdy třeba kradou, jsou nezvladatelní ve škole nebo v rodině.

„Pak zasáhne OSPOD, tedy Orgán sociálně-právní ochrany dětí, a soud nařídí ústavní výchovu. Jejich výchova už prostě není možná, protože natolik vybočují ze skupiny, že jsou nezvladatelní,“ shrnuje Nagy.

Celý článek a audio najdete zde: https://plus.rozhlas.cz/ve-vychovnych-ustavech-jsou-deti-bojovnici-bojuji-ale-sami-se-sebou-priznava-8431854

Související články:
děti v ústavech