V Plzeňském kraji chybí pobytová zařízení pro děti s autismem. Pro dospělé existuje jediné

Datum publikace: 10. 12. 2018
Periodikum:
regiony.impuls.cz
V Plzeňském kraji se nachází pouze jedno specializované pobytové středisko pro dospělé autisty. Dětští klienti nemají dokonce žádné. Zůstávají buď v domácí péči, nebo končí na psychiatrii. Rodiče jsou proto často nuceni se odstěhovat do jiného kraje, kde odborná péče zajištěna je.

Sedmadvacetiletý Pavel má autismus. Je mentálně retardovaný, téměř nemluví a občas trpí velkými záchvaty zuřivosti, při nichž nesnesitelně křičí a ohrožuje ostatní. Jeho matka Jiřina Urválková se snažila o syna dlouhá léta starat. Situace už byla natolik neúnosná, že nakonec Pavla umístila do Domova Radost v Merklíně. Domů jezdil pouze na víkendy. V Plzeňském kraji jde o jediné pobytové zařízení svého druhu. Poptávka po službě je však větší. U dětských klientů podobná alternativa neexistuje vůbec. Buď zůstávají v domácí péči, nebo končí na psychiatrii.

"Manželé se snaží, seč jim síly stačí. Pokud zkolabují nebo jsou totálně vyčerpaní a potřebují si chvilku odpočinout, bohužel jejich potomci končí na psychiatrii. Absolutně to nic neřeší. Po čtrnácti dnech nebo třech týdnech jsou malí pacienti propuštěni a jdou zase domů. A kolečko takhle stále pokračuje," popsala běžný scénář Irena Vítovcová, ředitelka ProCitu, což je sdružení pro přátele, rodiny a děti s autismem. Někdy se dokonce stává, že se dvojice kvůli zajištění odborné péče pro své dítě přesunou do jiného kraje. Mezeru do jisté míry vyplňuje zmíněná speciální škola v Merklíně, u níž funguje internát. "Jeho kapacita je ale také omezená. Přes týden bydlí žáci tam, ale pak už nemají kam jít. Vzdělávat se zde mohou do šestadvaceti let. Chybějící domov se zvláštním režimem se kompenzuje tímto způsobem. Ale specializované zařízení je zkrátka nutné," zdůrazňuje Vítovcová. Pokud ho kraj v budoucnu nepostaví, plánuje ho vybudovat sama. Už teď ProCit kvůli stoupajícímu zájmu od rodičů rozšířil pomoc pro děti s autismem až do 26 let. Měsíčně se na ně obrací desítky lidí z celého kraje, včetně kantorů a sociálních pracovníků městských úřadů. Podporovat chce také terénní službu. 

Radost v Merklíně poskytuje zázemí patnácti lidem s těžší formou autismu a mentální retardací. "Potřeby jsou rozhodně větší, než můžeme zvládnout. Kdykoliv se u nás uvolní místo, nastoupí někdo nový. Někteří žadatelé si musejí počkat, lhůty jsou různé. Jiní se kvůli tomu raději přestěhují," uvedla koordinátorka zařízení Radka Mžourková. Domnívá se, že rovněž v tomto případě je potřeba stávající nabídku pobytového zařízení zvětšit. Vyjma domova se zvláštním režimem chybí denní stacionáře a chráněné dílny určené přímo osoby s PAS.

Celý článek najdete zde: http://regiony.impuls.cz/autista-psychiatrie-specializovane-stredisko-plzensky-kraj-diakonie-procit-183-/plzensky-kraj.aspx?c=A181207_092605_imp-plzensky_kov

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem