V nemocnici nám předají nahé miminko, o zbytek se staráme sami, říká přechodná pěstounka

Datum publikace: 30. 08. 2021
Periodikum:
plzenska.drbna.cz
Poslanecká sněmovna schválila zákon, který omezí umisťování dětí do kojeneckých ústavů, nově do nich nebude možné umístit děti mladší tří let. Ústavní péče bude z části nahrazena podporou v biologických rodinách, péče o opuštěné děti však bude nově plně závislá na práci pěstounů. Lidka Boháčová je pěstounkou třicet let.

V roce 2016 se rozhodli zkusit tak zvané pěstounství na přechodnou dobu. Přechodná pěstounská péče je určena dětem, u kterých se předpokládá vyřešení jejich situace do dvanácti měsíců od odchodu z biologické rodiny. Měla by tedy trvat maximálně rok. V případě, že biologičtí rodiče o dítě neprojeví zájem anebo vysloví souhlas k adopci, jsou dítěti vybráni noví osvojitelé nebo dlouhodobí pěstouni.

Jaká byla vaše cesta k pěstounství?

Před třiceti lety jsem byla s jednou ze svých tří dcer měsíc v nemocnici. Pobyt byl dlouhý a v době, kdy dcera spala jsem pomáhala sestřičkám s péčí o děti, které se na oddělení léčily. Jedním z nich byla i ochrnutá holčička, která si na mě za tu dobu velmi zvykla.  Nikdo ji tehdy nechodil navštěvovat a v nemocnici mi řekli, že je z kojeneckého ústavu. S manželem jsme se domluvili, že si budeme malou brát domů na víkendy. Potom už nám bylo líto ji vracet a ředitel ústavu nám nabídl pěstounskou péči. O tom, co pěstounská péče obnáší jsem se tedy dozvídala až za pochodu.

Celý článek najdete zde: https://plzenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/6796-v-nemocnici-nam-predaji-nahe-miminko-o-zbytek-se-starame-sami-rika-prechodna-pestounka.html

Související články:
žena a miminko