V Česku se začíná probouzet sdílená péče. Lidé si půjčují hendikepované děti

Datum publikace: 06. 07. 2022
Periodikum:
tn.nova.cz
V České republice chybí takzvaní hostitelé, tedy lidé pomáhající rodinám, které mají dítě s mentálním anebo kombinovaným postižením. V rámci projektu Homesharing, tedy Sdílené péče si hostitelé berou hendikepované dítě k sobě domů, třeba i na víkend. A pomáhá to nejen dětem, ale i jejich rodičům.

Desetiletý autista a těžce mentálně retardovaný Filípek má kromě maminky a tatínka ještě jednu náhradní rodinu. "Filípka si bereme většinou jednou za čtrnáct dní, v pátek odpoledne, většinou od dvou do šesti hodin,“ říká Kateřina Arnotová, Filipova hostitelka.

"Snažíme se kombinovat procházky venku, má rád některá hřiště, a potom ho vezmeme k nám domů a tam si docela rozumí s našimi dětmi," doplňuje Michal Arnot, manžel Kateřiny. Arnotovi mají tři vlastní děti. Přesto, a možná právě i proto, se rozhodli pomáhat. Díky tomu mají Filípkovi rodiče čas nejen na zařizování běžných věcí, jako jsou třeba úřady a lékaři, ale i na odpočinek.

Celý článek najdete zde: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/466078-homesharing-dobyva-cesko-sdilena-pece-pomaha-detem-i-rodicum

lidé s handicapem