V Česku se rozjíždí online výzkum násilí na lidech se zdravotním postižením

Datum publikace: 26. 05. 2021
Periodikum:
a2larm.cz
Podle zahraničních studií jsou lidé se zdravotním postižením častým cílem útoků. Organizace In Iustitia chce v novém výzkumu zjistit přesnější čísla.

Prvního září  2020 se stala Česká republika svědkem nevídaného občanského protestu. Řidič Dopravního podniku města Brna Josef Prokeš odmítl vyjet s autobusem, na němž byl umístěn předvolební slogan „Zdravé školství bez inkluze“ kandidáta do Senátu za SPD Tomáše Anderleho. Prokeš má dceru s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, která díky inkluzi úspěšně studovala na běžné základní škole, a se sloganem zásadně nesouhlasil.

Josef Prokeš vzbudil svým protestem rozruch v českých médiích i na Facebooku. Jeho rozhořčený příspěvek, ve kterém označil slogan za útok na širší skupinu dětí se zdravotním postižením, sdílely stovky lidí a řada z nich v komentářích upozorňovala, že s podobným verbálním násilím se setkávají ve veřejném prostoru často. Tato slova potvrzuje i průzkum vypracovaný pro Národní radu osob se zdravotním postižením ČR v roce 2012. Podle něj se u nás s diskriminací setkalo 62 procent zdravotně postižených respondentů.

V roce 2020 na něj navázala výzkumná zpráva organizace In Iustitia, která byla výstupem šetření mezi organizacemi, které lidi se zdravotním postižením sdružují nebo jim pomáhají. Podle ní se aspoň s jedním případem násilí proti lidem se zdravotním postižením setkalo v posledních třech letech 52 procent organizací. Více než třetina z nich pak zaznamenala násilí v předsudečné formě.

Celý článek najdete zde: https://a2larm.cz/2021/05/v-cesku-se-rozjizdi-online-vyzkum-nasili-na-lidech-se-zdravotnim-postizenim/

Žena na kolečkovém křesle