Už i jedenáctileté holčičky se sebepoškozují, říká vedoucí Linky bezpečí

Datum publikace: 14. 12. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Mnoho dětí si bude na Vánoce přát chytrý telefon. Na svůj první smartphone jsou vyzrálé zhruba v 9 až 10 letech, míní vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková. Na internetu totiž na děti číhají hrozby, které si často neuvědomují nebo podceňují. Nejen kyberšikana. „Přibývá dětí s psychickými problémy, na internetu si hledají návody na sebepoškozování,“ říká Petráková.

Téma internetu se na Lince bezpečí objevuje často. Děti a dospívající se setkávají s kyberšikanou, zneužitím intimních fotek, lákáním na schůzku, vyhrožováním. Někdy samy neodhadnou, co mohou na internetu zveřejnit a co už může někomu jinému ublížit. Často se jedná o velmi citlivá témata, narušení intimity. Děti se nejen bojí, ale i stydí. S prevencí, jak zabránit, aby se dítě dostalo na internetu do nepříjemné situace, je podle vedoucí Linky bezpečí Hany Petrákové třeba začít co nejdříve. Rodiče by navíc měli sledovat, jaké stránky, aplikace a sociální sítě jejich děti navštěvují a co na nich dělají. „S povolením přístupu na internet se začít bavit o tom, co je v pořádku a co už ne. Nestrašit je, ale na rovinu mluvit o nebezpečí, které hrozí a klidně jim ukázat, co se může stát,“ řekla Petráková v Rozstřelu moderátorce Elen Černé a zmínila například dokument o sexuálních predátorech na internetu V síti.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-linka-bezpeci-hana-petrakova-deti-telefony.A211209_150311_domaci_baky

Smutný obličej