Umět říct svůj názor a nepotřebovat lidi urážet, i to nás má učit škola, říká psycholožka

Datum publikace: 22. 04. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Děti se soužití s někým, kdo je jiný, musejí učit. Problém jsou rodiče, kteří mají pocit, že jejich dítě se tohle učit nemusí a že je na státu, aby „jiným“ dětem zajistil segregované vzdělávání s následným uplatněním v chráněných dílnách,“ říká Kristina Březinová, psycholožka z Národního pedagogického institutu.

„Rodiče by měli vědět, že na každé základní škole by měla být jakási buňka se záhadným názvem „školské poradenské pracoviště“ složená z expertů. Pokud je tu dítě se speciálními vzdělávacími potřebami, jsou tu pro něj tito lidé. Aby ostatním učitelům řekli, co žák potřebuje, jak ho podpořit a co je potřeba. Pokud je jejich přístup jen formální, tak už je něco špatně,“ varuje psycholožka. Právě NPI přišel s webovou aplikací zapojmevsechny.cz. Ta má pomoct školám, pedagogům i rodičům se vzděláváním dětí se speciálními potřebami (SVP) na českých školách. Aplikace má svůj vzor v Británii. „Někdy je jedno dítě se SVP maximum, co třída dokáže unést, jiná třída v pohodě pojme pět takových dětí,“ dává příklad z praxe Březinová.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/umet-rict-svuj-nazor-a-nepotrebovat-lidi-urazet-i-nas-ma-ucit-skola-rika-8728189

Související články:

Dívka si hraje