Účty za mobil na děti? Už platí i rodiče

Datum publikace: 19. 02. 2018
Periodikum:
http://pravo.novinky.cz/
Pokud chce mít dítě v současné době mobilní telefon s měsíčním paušálem a je mu méně než osmnáct let, musí jít u všech tří hlavních českých operátorů na pobočku se svým zákonným zástupcem.

Ten pak uzavírá smlouvu na sebe, pouze v případě O2 je možné, že ji rodič podepíše na jméno potomka. Důvodem je fakt, že tento operátor nabízí lidem do 26 let zvýhodněné podmínky, a požaduje tak údaje dítěte, pro které je telefon se slevou pořizován.
Nicméně za všechny závazky a dluhy způsobené neplacením faktur za telefony dětí zodpovídají podle vyjádření všech tří operátorů jejich zákonní zástupci.

V nedávné minulosti tomu tak ale vždycky nebylo. Ještě předloni a počátkem loňského roku řešil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) desítky případů, kdy se na něj obraceli operátoři s návrhem na zahájení řízení vůči dlužníkovi - dítěti. Týkalo se to jak klientů O2, tak Vodafonu a neplatilo to jen u T-Mobilu.

"U T-Mobilu nikdy v minulosti nebylo možné uzavřít smlouvu na nezletilého. V případě, že číslo užívala osoba mladší 18 let, byla smlouva vždy uzavřena se zákonným zástupcem. Z tohoto důvodu nemohla nastat popisovaná situace, kdy by naší společnosti vznikla pohledávka vůči osobě mladší 18 let," sdělil Právu zástupce tohoto operátora Tomáš Leixner. Žádosti o platební příkaz a následnou exekuci vůči dítěti ale podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny úřad takřka ve všech případech odmítal.

"Došlo sice k několika excesům v řádu jednotek, maximálně do deseti, kdy v prvním stupni naše oblastní kanceláře návrhům operátorů vyhověly, ale v okamžiku, kdy byl podán rozklad, tak jsme to napravili a bylo to zrušeno," řekl Právu Drtina.

Otec zneužil dceru 

Že se ale mohlo dítě dostat do dluhové pasti kvůli telefonu, aniž by za to mohlo, potvrzuje případ nyní šestnáctileté dívky, na který redakci upozornila advokátka Alena Vlachová. 
Její jméno redakce zná, ale kvůli její ochraně jej neuvádí. Říkejme jí tedy třeba Lenka. 
Dívku i jejího mladšího bratra umístil v jejích pěti letech soud do dětského domova na Plzeňsku, protože se o ně rodiče nestarali. Otec holčičky si s tím však příliš nelámal hlavu a s rodným listem Lenky zašel do pobočky O2 a uzavřel tam na její jméno smlouvu na mobilní telefon s měsíčním tarifem na částku cca tisíc korun. Tehdy šestiletá dívka o tom samozřejmě neměla ani tušení, pobývala už v domově a samozřejmě žádný telefon od otce nedostala. 

Rodič však poplatky za mobil nikdy nezaplatil a operátor se začal splacení dluhů domáhat. Obrátil se na ČTÚ, který návrhu v roce 2014 vyhověl a podle Vlachové rozhodl, že dluhy musí zaplatit Lenka. Na základě toho předal operátor věc exekutorovi. Lenka se mezitím i s bratrem dostala do pěstounské péče a právě její náhradní matka s odstupem let k velkému překvapení zjistila, že je proti dívce vedena exekuce s dluhem ve výši 43 tisíc korun.

Pěstounka se předloni v září, kdy už Lence bylo patnáct let, obrátila se žádostí o pomoc na Vlachovou, která v rámci projektu "Děti bez dluhů" už dlouho zastupuje zcela zdarma zadlužené děti především z domovů a ústavů. Hrozilo totiž, že až Lenka bude zletilá, exekutor ji nenechá na pokoji. 

Celý článek k přečtení v deníku Právo

další zprávy z médií