Týrání dětí oznamte i anonymně!

Datum publikace: 15. 11. 2016
Periodikum:
Blesk
Je možné podezření na týrání dětí ohlásit i anonymně? Na dotazy ohledně Linky důvěry odpovídá psycholožka Petra Hackerová z Dětského krizového centra.

Linka důvěry znamená pro řadu zneužívaných dětí jedinou možnost, jak upozornit na svou situaci. Jaké problémy děti trápí? Jsou falešná obvinění častá? Lze podezření na týrání ohlásit anonymně? Na otázky čtenářů Blesku odpovídala psycholožka Petra Hackerová (35) z Dětského krizového centra, jemuž se Blesk věnuje v listopadu v rámci projektu Srdce pro vás.

Volají na vaši linku i děti jen tak z legrace? Pokud ano, jaké je asi procento takových hovorů?

Ano, i na naši Linku důvěry někdy volají děti, aniž by v té chvíli chtěly opravdu něco řešit. O takových hovorech se dá ale uvažovat i o jako testování dostupnosti služby, zjišťování, zda opravdu funguje, a to pro případ, kdy se rozhodnou nebo budou potřebovat ji plně využít. Takových hovorů bylo v minulém roce necelá 4 % ze všech uskutečněných hovorů.

Děti sousedů jsou často venku do noci, jiná sousedka mi říkala, že občas žebrají o jídlo. Chtěla bych to nějak nahlásit, ale nechci, aby sousedka věděla, že jsem to byla já.

Pokud Vás situace Vašich sousedů zneklidňuje, máte, stejně jako všichni občané, možnost obrátit se na orgán sociálně-právní ochrany dětí, resp. oddělení péče o dítě, na městském úřadě v místě vašeho bydliště. A to můžete udělat i anonymně. Za nejlepší cestu považuji dopis, ale můžete je kontaktovat i telefonicky či osobně. Pokud byste potřebovala situaci dětí ze sousedství a vhodný postup ještě více probrat, máte možnost obrátit se, také i anonymně, na Linku důvěry Dětského krizového centra (tel. 777 715 215, 241 484 149).

Celé znění článku najdete v tištěném vydání deníku Blesk: http://www.blesk.cz/

> další zprávy z médií