Týrání dětí odhalí specifická zranění, říká lékařka z urgentního příjmu

Datum publikace: 17. 05. 2022
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Lékaři ročně ošetří na půl milionu dětských zranění. Zhruba třicet tisíc z nich putuje na oddělení urgentního příjmu a lékařské služby první pomoci dětí do Motola. Pracuje tady i lékařka Júlia Miklošová.

Na vysokoprahový urgentní příjem pro děti v pražském Motole se dostanou pacienti nejen sanitkou či vrtulníkem, ale mohou je sem dovézt i rodiče. A to v případě, kdy je malý pacient v takovém stavu, že potřebuje urgentně ošetřit. „Naším úkolem je ošetřit ho a diagnostikovat, co mu může být, následně vymyslet vyšetření, podat případně léky a zavolat odborníka,“ vysvětluje, jak to v praxi vypadá, lékařka Júlia Miklošová, která zde pracuje. Od běžných pohotovostí se to liší v tom, že zatímco jinak by raněný jel se zlomenou nohou třeba rovnou na ortopedii nebo s krvácením z nosu na ORL, tady se scházejí všechny úrazy a nemoci najednou – a všechny děti od narození do 18 let.

Popáleniny, ale i okousané nehty

Některá zranění však za sebou mohou mít mnohem horší příběh, než s jakým rodiče přijdou. Specifické příznaky mohou lékařům napovědět, že se může jednat o týrání. „Ty fyzické jsou zejména modřiny, odřeniny, vyskytují se zvláštní zlomeniny, které neodpovídají mechanismu, jenž rodič popisuje, či popáleniny. Pak je to zvláštní chování, kdy dítě nezvykle reaguje,“ vypočítává Miklošová. Dalším varovným signálem pro okolí může být třeba i to, že se dítě zhorší ve škole nebo si začne kousat nehty.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-tyrani-deti-odhali-specificka-zraneni-rika-lekarka-z-urgentniho-prijmu-202127

Související články:

Muž bije dítě