Test dětských autosedaček: v hlavních rolích ty české

Datum publikace: 15. 06. 2012
Periodikum:
idnes.cz
Do nejnovějšího testu dětských autosedaček provedeného německým autoklubem ADAC se dostala i netradiční sedačka z Česka.

Nafukovací autosedačka neuspěla, stejně jako některé drahé výrobky renomovaných značek. Sedačky navrhované i v Česku ale obsadily i vrcholná místa.

Německý autoklub testoval na tři desítky sedaček, u pěti z nich se rozhodl udělit hodnocení "nebezpečné". Mezi nimi je také nafukovací autosedačka z břeclavského Gumotexu.

"Test ukázal, že cena není správným vodítkem při nákupu sedačky pro malé cestující," komentuje výsledky šéfredaktor specializovaného magazínu AutemBezpečně.cz Petr Buček.

Testy se zaměřují nejen na to, jak sedačka obstojí v čelním a bočním nárazu, ale také na obsah škodlivých látek, ergonomii a lehkost manipulace se sedačkou. Z 33 hodnocených modelů různých, i renomovaných značek jich naopak pět zcela propadlo a ADAC je nedoporučil ke koupi.

Mezi pěticí nejhorších autosedaček pro děti jsou laciné výrobky za tisícovku, ale i drahé modely uznávaných značek za pět nebo sedm tisíc korun. Nafukovačka neuspěla

"Špatnou bezpečnost test odhalil u nafukovací autosedačky, kterou vyrábí Gumotex," líčí Buček. V západní Evropě a ve Spojených státech ji břeclavská firma nabízí pod značkou Easycarseat, v Česku má jméno Bedi.

Sedačka je zařazena do kategorie II. a III., tedy pro děti o hmotnosti od 15 kg do 36 kg, čemuž odpovídá věk dítěte od zhruba 3 let a do jeho výšky 150 cm.

"Na první pohled jde o dobrý nápad – sedačka nezabírá místo, lze ji kdykoliv vyfouknou a složit na malou placičku," komentuje. ADAC ale na základě svých testů tvrdí, že taková sedačka nemůže v bezpečnosti konkurovat klasickým z pevných materiálů. Sedačka vyrobená z pevné látky, kterou můžete mít třeba v boxu před spolujezdcem a v případě potřeby ji nafouknete, propadla při crash testech, které simulují situaci, kdy auto naráží zepředu a zboku. "ADAC navíc kritizuje velké rozměry sedačky, nevýhodnou pozici sezení v ní a lehce zvýšenou přítomnost škodlivých látek. Sedačku navíc není možné v autě bezpečně upevnit," cituje z výsledků testu Petr Buček.

 

Celé znění článku najdete na http://auto.idnes.cz/test-detskych-autosedacek-dcn-/automoto.aspx?c=A120528_054647_automoto_fdv

 

> další zprávy z médií