Televize jako součást dětského pokojíčku

Datum publikace: 16. 08. 2017
Periodikum:
zena-in.cz
Ačkoli dnes ve srovnání s minulostí čím dál tím více rodin televizi vůbec nevlastní, ve většině domácností je stále televize běžnou součástí vybavení. Už není pouze dominantou obýváku, rodiny si často dávají televizi i do kuchyně, k jídelnímu koutu a do dalších místností.

Z výzkumu pro ČMSS dokonce vyplývá, že více než 57 % dětí má vlastní televizi u sebe v pokojíčku. Nakolik je toto číslo alarmující a co všechno by si měli rodiče uvědomit ve chvíli, kdy podlehnout potomkově nátlaku, a toto zařízení mu do pokoje pořídí?

Pro rodiče to často bývá nesnadný boj. Sami si televizi koupili, a dítě tak logicky možnost mít ji i ve vlastním pokoji láká - stejně jako možnost mít tam svůj vlastní počítač. V některých rodinách je televize dokonce středobodem veškerého volného času a děti to moc dobře vnímají. Cítí, že je pro rodiče důležitá, že jí berou jako něco vzácného, a tak i ony samy ji touží mít. Pro rodiče pak bývá velice nesnadné dětem vysvětlit, proč televize může být po celém domě, často i v ložnici rodičů, ale k dětem do pokoje nesmí.

Dalším aspektem, kvůli němuž si rodiny pořizují více televizí do domácnosti, je snaha o vymýcení konfliktů. Rodina se tak možná přestane hádat o to, co si budou večer pouštět, ale zároveň se bude v domácnosti o to méně scházet. Dětská psycholožka Mgr. Alena Vávrová, ale vznáší otázku: "Co taková věc způsobí? Že se ve výsledku rodina potká jen u společného jídla, a to jen možná, někdy. Kompletní vybavení pokoje dítěte pro všechny jeho potřeby a zájmy, a to včetně zakoupení televize, způsobí, že dítě bude mít jen minimální motivaci potkávat se s ostatními členy rodiny. To velmi ovlivní vztahy, důvěru a komunikaci v rodině. Je to to, co rodiče chtějí?

Televize, když už ji rodina má, může vytvořit příležitost pro společné setkání. Členové domácnosti jsou nuceni se domlouvat na tom, co si pustí, společně volit, společně se těšit, řešit společné konflikty, společně se pak bát u napínavých scén, stydět u lechtivých scén nebo se smát u těch veselých. To jsou zážitky, které posilují rodinné vztahy a pouta."

Celé znění článku najdete na: https://zena-in.cz/clanek/televize-jako-soucast-detskeho-pokojicku/kategorie/deti/rubrika/rodina

> další zprávy z médií