Střídavá péče o děti by podle ÚS měla být spíše pravidlem než výjimkou

Datum publikace: 06. 06. 2014
Periodikum:
rozhlas.cz
Střídavou péči o děti nařizují české soudy rozvedeným rodičům spíše výjimečně. Podle Ústavního soudu (ÚS) je ale v zájmu dítěte, aby bylo vychováváno oběma rodiči.

Ústavní soudci, kteří dnes řešili dva konkrétní spory, rozhodli, že soudy by se měly ke střídavé péči přiklánět ve všech případech, kdy jsou oba rodiče způsobilí starat se o děti a projeví o to zájem.

Podle Ústavního soudu je také důležité citlivým způsobem zjistit, jaký názor mají samotné děti. 

Střídavou péči ústavní soudci podpořili i v případě, že bydliště matky a otce dělí téměř 300 kilometrů. Soudce Jaroslav Fenyk ale upozorňuje, že závěry nelze zobecňovat. Důležitá je podle něj hlavně ochota obou rodičů podílet se na výchově. 

„Pokud nejsou podmínky pro střídavou péči, protože každý z rodičů nemusí mít zájem pečovat o dítě stejnou měrou jako ten druhý, takových případů je stále většina, tak určitě ne,“ vysvětluje. 

Kateřina Šimáčková, která rozhodovala ve druhém případě, také zdůrazňuje, jak je důležité posoudit nejlepší zájem dítěte: „Domnívám se, že to bude mít kultivační vliv na judikaturu soudů,“ dodává. 

Dětský psychiatr Petr Pöthe si myslí, že střídavá péče by se měla využívat více. Podle něj by ale mělo být podmínkou, aby rodiče ještě předtím absolvovali povinnou psychologickou přípravu. Pokud se totiž o potomky dlouho soudí, často spolu nezvládnou komunikovat jako dospělí lidé.  

Celé znění článku je k dispozici na odkaze https://brno.rozhlas.cz/stridava-pece-o-deti-podle-us-mela-byt-spise-pravidlem-nez-vyjimkou-6466587.

> další zprávy z médií