Sto tisíc mladistvých v Česku pije nadměrné množství alkoholu. Záchyt závislosti je hlavně na prakticích

Datum publikace: 15. 07. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
Kouření cigaret, užívání konopí nebo pití alkoholu - právě to jsou hlavní důvody, proč se podle lékařů Česko umísťuje na první příčce mezi evropskými zeměmi v podílu dětí a mladistvých, kteří mají zkušenosti s návykovými látkami. Situace se navíc zhoršila během koronavirové epidemie. Zachytit včas závislosti u dětí by měly praktickým lékařům pomoct vzdělávací kurzy.

„Máme dítě, chlapce. Je mu kolem 15 let. Samozřejmě můžeme měřit, kolik má dítě promile alkoholu. Je tady dětská detoxifikační jednotka. Dítě může být hospitalizováno na dětské psychiatrii, ale samozřejmě také lze pracovat ambulantně na nějakých společných pravidlech, na pravidlech rodiny a také na rodinné terapii,“ popisuje pro Radiožurnál ředitelka Centra pro rodinu a klinické adiktologie Simona Sedláčková.

Česko se umísťuje na první příčce mezi evropskými zeměmi v podílu dětí a mladistvých, kteří mají zkušenosti s návykovými látkami. Poslechněte si reportáž Lucie Korcové

„Obecně kluci se potřebují separovat od matky a pokud některé maminky nerespektují vývojovou osu dítěte a překračují určité hranice v 15 letech, tak se často může stávat, že kluci začnou třeba pít,“ doplňuje Sedláčková.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mladistvi-cesko-zavislost-alkohol-navykove-latky-praktici-kurzy_2107140930_tzr

Související články:
dospívající s lahví