Statisíce Čechů nezvládají své emoce a trpí záchvaty vzteku. Škodí tím blízkým i sobě

Periodikum
aktualne.cz

Dotazování se zúčastnilo 1019 Čechů starších 18 let, z nichž 13 procent připustilo, že má se zvládáním vzteku samo problém. Až 10 procent lidí z reprezentativního vzorku se pak svěřilo, že se na svých blízkých dopouští verbálního, fyzického nebo psychického násilí.

"Při zjednodušeném přepočtu se v Česku jedná o stovky tisíc dospělých lidí. Přitom je možné, že jde pouze o špičku ledovce, protože mohou existovat lidé, kteří svůj problém nepřiznají nebo ho nedokážou rozpoznat," upozornila socioložka Hana Friedlaenderová z výzkumné agentury Nielsen Admosphere, která měla studii na starosti.

Záchvaty vzteku podle psychologů pochopitelně nejvíc dopadají na partnery agresorů. Kromě zvýšeného rizika fyzického zranění se oběti mohou potýkat s neustálým stresem a strachem, které mohou vést k chronickým zdravotním obtížím. Nechybí mezi nimi bolesti hlavy, zad, opakující se mdloby a záchvaty či poruchy spánku a příjmu potravy.

Ženy, které se staly oběťmi násilí v partnerských vztazích, například podle odhadů Světové zdravotnické organizace trpí dvakrát častěji depresemi.

Celý text najdete zde: https://magazin.aktualne.cz/pruzkum-statisice-cechu-trpi-zachvaty-vzteku-lide-tim-skodi/r~5929e43ccfdc11eab115ac1f6b220ee8