Stát nebude během čtyř let posílat děti do kojeneckých ústavů. Musí najít 80 nových pěstounů

Datum publikace: 16. 08. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
Všechny děti do tří let by se od roku 2025 měly dostat z ústavů do náhradních rodin. Počítá s tím novela zákona, kterou v minulém týdnu schválili poslanci. Podle neziskové organizace Lumos žije v ústavech aktuálně 228 takto malých dětí. Je v Česku pro nejmenší děti ovšem dostatek pěstounů? S jakými výjimkami novela počítá? A zaniknou kojenecké ústavy úplně?

Česko je v Evropské unii poslední zemí, která nejmenší děti do kojeneckých ústavů umisťuje.

Vládu za to dlouhodobě kritizují mezinárodní organizace, například dětský fond UNICEF. O zrušení ústavů debatovali poslanci už několik let, novela ale prošla Poslaneckou sněmovnou až v minulém týdnu.

I přesto ale bude Česko stále pozadu za dalšími evropskými státy. Například sousední Slovensko umisťuje do ústavů děti od šesti let, Polsko dokonce od desíti let. Novelu navíc musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

V kojeneckých ústavech je aktuálně 228 dětí do tří let. Jejich počet ale dlouhodobě klesá. Například v roce 2018 se jich v zařízeních nacházel dvojnásobek.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zruseni-kojeneckych-ustavu-deti-cesko-pestouni_2108141316_hyh

Související články:
malé dítě