Start ve škole bude pro děti s vadou řeči náročný, říká klinická logopedka

Datum publikace: 18. 04. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Česká republika má nejvyšší počet odkladů školní docházky v Evropě. Téměř dvacet procent českých prvňáků nastoupilo minulý rok do škol s ročním zpožděním. Polovina z nich kvůli řečovým vadám. „Někteří rodiče se schovávali za covid a s dětmi necvičili. Teď se bojí zápisů, oprávněně,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz logopedka z Vysočiny Michaela Dubská.

Před dvěma lety se logopedie kvůli covidu přesunula do distanční formy. Většina odborníků začala využívat videoterapie. Jak jste k situaci přistupovala vy?

S klienty jsem se spojovala přes telefon a e-mail. Terapie přes video jsem samozřejmě také nabízela, ale nemohl se jich účastnit každý. Já většinou pracuji s dětmi z menších měst a vesnic. Jejich rodiny tráví více času venku, což je z hlediska vývoje dětí samozřejmě dobře. K tomu často na vesnicích není nejrychlejší internet jako ve větších městech, takže přeci jenom bývá horší připojení. Navíc je to těžké, když má rodina třeba tři děti, všechny chodí do školy, a ještě mají mít logopedii. To reálně často nejde zkoordinovat. Zároveň rodič nemůže kontrolovat všechny tři děti naráz, když každé dělá něco jiného. Všechno tohle dohromady způsobilo, že se rodiče dostali zároveň do role logopedů vlastních dětí, protože se mnou v podstatě o kontakt přišly.

Celý rozhovor najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/logopedie-michaela-dubska-deti-skola.A220414_153350_domaci_jskr

Související články:

Děti ve třídě