Stále více rodin nemůže dětem platit školní obědy, ty zřejmě opět podraží

Datum publikace: 12. 01. 2023
Periodikum:
idnes.cz
V Olomouckém kraji přibývá dětí, které ve škole neobědvají. Jejich rodičům totiž nezbývají na zaplacení stravného peníze. Nejrizikovější skupinou jsou matky samoživitelky, kterým bývalí partneři neplatí alimenty. S dětmi se tak často potácejí na hranici bídy.

Do popsané situace se dostala například pětatřicetiletá Jana z Olomouce, která má dvě děti školou povinné. „Bohužel jsem placení obědů už přestala zvládat. I když mi to bylo trapné, musela jsem požádat o pomoc. Nemůžu přece dovolit, aby mé děti strádaly na nepravém místě,“ nastínila. Bývalý partner a otec dětí jí dluží na alimentech nemalé peníze, vše teď řeší soud. V porovnání s minulým školním rokem se v tom letošním v kraji zvýšila cena oběda v průměru o čtyři koruny. Loni v prosinci se cena jednoho poledního jídla ve škole pohybovala průměrně kolem 32 korun. Rodiny mohou požádat o pomoc z různých projektů, ale často o této možnosti nevědí. „Je tam spousta omezení, většinou na obědy zdarma dosáhne málokdo. Jsou vázané na dávky hmotné nouze,“ objasnila vedoucí školní jídelny ZŠ a MŠ Holečkova v Olomouci Pavla Hybenová. Vedoucí školních jídelen přitom v závislosti na vývoji ekonomické situace nevylučují další zvyšování cen obědů. „Zdražovali jsme loni v září o tři až čtyři koruny. Docela teď vycházíme. Ale nevíme, co další dny či měsíce přinesou,“ řekla například vedoucí školní jídelny ZŠ Tererovo náměstí v Olomouci Alena Veselá. Jídelna vaří i pro ZŠ a MŠ Svatoplukova, MŠ Helsinská v Olomouci či pro MŠ a ZŠ Křelov-Břuchotín. Podle Veselé dostává v rámci MŠ a ZŠ Svatoplukova obědy zdarma kolem dvaceti dětí.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/deti-skolni-obedy-zdrazovani-nedostatek-penez-samozivitelky-stravne.A230111_702185_olomouc-zpravy_stk

Děti v jídelně