Stále víc dětí vidí špatně na dálku, viníkem je i čas strávený u obrazovek mobilů a tabletů

Datum publikace: 26. 01. 2023
Periodikum:
novinky.cz
Krátkozrakostí neboli myopií, která se projevuje zhoršeným viděním na dálku, dnes trpí každý třetí člověk na světě, do roku 2050 to může být každý druhý. Problém navíc trápí i stále více dětí.

Za vznikem krátkozrakosti stojí hned několik faktorů, podle odborníků přitom za jeden z nejzásadnějších lze považovat, že trávíme až moc času koukáním „na blízko“. Je zcela běžné, že na mobilu, tabletu nebo počítači jsme od útlého věku několik hodin denně, přitom nevěnujeme dostatek času následné kompenzaci v podobě času stráveného pohybem na čerstvém vzduchu. Souvislost rozvoje krátkozrakosti a digitálních mobilních technologií přitom potvrzují výzkumy z celého světa. Asijské státy, které byly, co se týče digitálních technologií, před Evropou napřed, se s problémem nárůstu výskytu myopie již dávno potýkají v daleko horší míře. U malých dětí můžeme jejich přístup k digitálním obrazovkám jako rodiče ovlivnit přímo a celkem jednoduše. Oddálit věk, kdy se pro dítě stane digitální hra běžnou součástí života, protože poté už není cesty zpět. Pak nám nezbývá než hlídat povolený čas jako ostříž. U dospívajících je nejdůležitější být jim jako rodič sám dobrým příkladem co se týče kompenzačních offline aktivit.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-stale-vic-deti-vidi-spatne-na-dalku-vinikem-je-i-cas-straveny-u-obrazovek-mobilu-a-tabletu-40421156

Dívka s brýlemi