Srdeční vady miminek už nemusí být postrachem

Datum publikace: 10. 03. 2014
Periodikum:
babyweb.cz
Má něco se srdíčkem. Tato věta zpravidla rodiče pořádně vyděsí. Ještě pořád přetrvává názor, že nemoci srdce patří k nezávažnějším onemocněním.

Jistě, je to pravda, ale právě v této oblasti udělala medicína velký skok dopředu a dokáže si s nimi poradit i u nejmenších pacientů.

Byla to pro mě rána, když mi v porodnici řekli, že moje miminko má defekt komorového septa. Vysvětlili mi, že má dírku mezi komorami velkou šest milimetrů. Přitom šelest nebyl skoro vůbec slyšet, protože to bylo ve svalovině někde v cípu srdíčka. Podle umístění málo závažná vada, podle velikosti však vážná. Dva měsíce jsme se stresovali, jestli bude potřeba operace, naší paní doktorce se stav naší holčičky moc nelíbil. Pak naši malou prohlédl specialista na srdíčko a ten zkonstatoval, že to není velká dírka, ale více malých, které by se měly zatáhnout. Teď už jsou naší Klárce tři měsíce a nemá žádné komplikace. Na kontrolu jdeme „až“ za dva měsíce. Ale ta nejistota, když člověk nevěděl, co bude a co se může stát, ta byla strašná...

Objevení srdačních vad

Srdeční vady, které se projevují u dětí, bývají většinou vrozené. Diagnostikují se v těhotenství, u novorozenců nebo u dětí v raném věku. Dětský lékař může vyslovit podezření na vrozenou vadu při poslechu srdce. Srdeční ozvy nejsou čisté, provázejí je různé šelesty. Přesná diagnóza se pak dá stanovit na základě dalších vyšetření, zpravidla EKG, echokardiografického (spočívá v ultrazvukovém zobrazení srdce) a rentgenového, případně dalších. Mnoho srdečních vad se úspěšně léčí chirurgicky, ale existují i takové, které se s věkem vyřeší samy.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/srdecni-vady-miminek-uz-nemusi-byt-postrachem.

 

> další zprávy z médií