Sporů s cizinci o společné děti přibývá, nejčastěji únosy míří na Slovensko

Datum publikace: 11. 04. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Počet sporů Čechů s cizinci o společné děti roste. Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí ročně řeší tisíce případů přesahující tuzemské hranice. Mezi nimi nechybí ani únosy dětí. Jejich počet sice mírně klesl, ale vliv na to mohla mít koronavirová pandemie. Z Česka se nejčastěji unáší děti na Slovensko, do Německa nebo do Velké Británie.

Na začátku to může působit jako idylická dovolená, na kterou člověk jen tak nezapomene. Otec cizinec vezme rodinu na dovolenou, třeba do své rodné země, Itálie.  Šťastné chvíle pak překazí oznámením české manželce, že už v zahraničí zůstanou. Pokud žena odmítne, většinou se může do Česka vrátit. Ale sama. Děti zůstanou s otcem. Výsledkem je pak mnohdy zoufalý úprk ženy zpět do Česka společně s dětmi. I takhle může vypadat jeden ze scénářů mezinárodního sporu, kdy se mezi sebou manžel různých národností nepohodnou. Mnohdy si přitom sami neuvědomí, že odvoz dítěte do jiného státu bez souhlasu partnera znamená únos a v některých zemích jde i o trestný čin.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mezinarodni-spory-o-deti-soudci-odbornici-psychologove-exekutor-urady.A220405_145023_domaci_lre

Související články:

rodina