Sporná metoda pevného objetí

Datum publikace: 10. 10. 2011
Periodikum:
ČT 1
Metoda pevného objetí vzbuzuje velké emoce. Má sloužit k obnovení vztahu mezi rodiči a dětmi. Kritici však namítají, že je to pouhé násilí.

Moderátor:
Jiřina Prekopová je však díky své metodě zřejmě nejznámější česká psycholožka ve světě. Její spor s českými odpůrci zaznamenala Monika Elšíková.

Autor reportáže:
Světoznámá psycholožka českého původu Jiřina Prekopová je autorkou terapie pevným objetím. Česká televize uvedla film o této metodě "Mámo, táto, obejmi mě” a vyvolala tak velký rozruch, protože někteří lidé po zhlédnutí filmu nabyli dojmu, že se jedná o týrání dětí.

Jiřina Prekopová, psycholožka:
Já tě mám tak ráda a já ti to málo ukazuju, že? A teď ti to řeknu. Já mám hroznou zlost, když ty špatně mluvíš o mně s tatínkem, to mě bolí. Já tu maminku motivuju k tomu, aby ho zrcadlila, jo, každou hlásku. Ty chceš pryč? Ale já... já... já jsem tvoje maminka, já tě nedám, a ty musíš vlastně mít rád lidi, že jo, jako a piplat se ještě jé, á, á a prostě zrcadlení. A nakonec musí skončit teda smírem a tím, že se on rád s maminkou mazlí.

Autor reportáže:
Pane doktore, co vy máte proti metodě pevného objetí? Jaký na to máte názor?

Zbyněk Vybíral, psycholog:
Tak co proti ní mám, toho by bylo víc, to by bylo na delší povídání. A jaký mám na ni názor... když to trochu vyhraním, můj názor je, že to není psychoterapie, protože většina psychoterapií dovoluje klientovi, nebo pacientovi, aby nepříjemné sezení nebo nepříjemnou techniku kdykoliv přerušil. V podmínkách takzvané terapie pevným objetím se... jinými slovy se říká, že se tam láme vůle nebo ta... ten nesouhlas osoby, která je pevně objímána, a že se přes tento nesouhlas má jít dál. A vychází se z toho, že to bude prospěšné, ale když si představíme tedy dítě nebo i dospělou osobu, tak je pevně objímána, já někdy říkám svírána, s tím, že se jí říká, že ten, kdo ji svírá nebo objímá, tak že ji má rád, a ona má vydržet, nebo musí vydržet i ty chvíle, kdy volá, křičí někdy: "Já už nechci, je mi to nepříjemné, bolí mě to, pusťte mě, já chci svou svobodu.” A tak dále.

Celé znění reportáže naleznete na: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/211452801240040/


> další zprávy z médií