Špinavé hry končí

Datum publikace: 13. 06. 2017
Periodikum:
idnes.cz
Jedním z prvních odborníků, kteří se v Česku věnují Cochemskému modelu, s jehož pomocí mají rozcházející se partneři šanci dojít k co nejrychlejší dohodě ohledně péči o děti, je bývalý okresní soudce Martin Beneš.

V severočeském Mostě se tak mohou partneři, kteří chtějí ukončit svoje soužití, obrátit na člověka, který se věnuje u nás stále neobvyklému způsobu rozchodu: Cochemský model si klade za cíl dovést ve spolupráci s příslušnými úřady a organizacemi rozcházející se pár k co možná nejrychlejší dohodě ohledně péče o jejich potomka. Slovo dohoda přitom hraje zásadní roli. Jde o to zakončit spor, ať je jakkoli vyostřený, aniž musí rozhodovat soudce, jak je v tradičním systému běžné.

„Když to řeknu obrazně, zavedený systém je takový, že postavíte rodiče na hřiště a dáte jim do rukou bahno, které po sobě házejí. Já se mám koukat a pak řeknu: Jo, ty házíš líp, ty dostaneš dítě. Zní to možná drsně, ale v principu to takhle skutečně je. Rodiče neřeší svoje dítě, ve skutečnosti si vyřizují účty, dítě trpí a systém tohle podporuje. To je ale přece špatně,O poukazuje Martin Beneš na praxi, kdy se opatrovnické řízení může změnit v nekonečné martyrium a vést ke zvyšování nenávisti mezi matkou a otcem.

V praxi všechno začíná už podáním návrhu, na jehož základě se opatrovnické řízení rozjíždí. „Chceme po rodičích, aby ho sepsali spolu, protože když ho píše každý zvlášť, určitě toho druhého něčím naštve. Samozřejmě, že se to nemusí povést. V tom případě chceme, aby ten jeden ho psal u nás, kde se ho snažíme instruovat, aby byl ve svém vyjádření co nejméně konfliktní,“ popisuje soudce.

Následuje setkání se soudcem nařízené pokud možno do tří týdnů. Na něm se rodiče dozvědí pro ně překvapivé oznámení. Soudce jim suše řekne, že nechce rozhodovat o tom, kdo z nich kdy bude mít u sebe jejich dítě. „Jasně, může to znít divně, ale přece bude nejlepší, když si o tom rozhodnou sami,“ vysvětluje Beneš, sám ženatý otec dvou dětí.

Rodiče se často snaží vtáhnout soudce do své hry. Nástrojem k tomu může být předběžné opatření. „To je dočasné rozhodnutí o úpravě styku s dítětem, než soud rozhodne finálně. Někdo ho podá třeba proto, že chce dítě vzít k moři. Soud musí rozhodnout do sedmi dnů. Chtějí nás tak donutit k rozhodování. Nedokážete se rozhodnout, tak vaše dítě holt nikam nepojede. Ne kvůli tomu, že já jsem pitomec, ale kvůli tomu, že vy dva se nedokážete dohodnout,“ dodává Beneš.

Nový systém už rozhodně v Mostě má požadované výsledky. „Bylo několik případů, o kterých jsem byl přesvědčený, že mají velký konfliktní potenciál a naplní ho, ale ti lidé se vrátili po dvouměsíční terapii, na kterou jsme je poslali, a oni mi najednou sdělili, že se dohodli,“ vypráví.

Celé znění článku naleznete na: https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20170613/281663959990887.