Sněmovna schválila zákaz dětských dluhů

Datum publikace: 08. 03. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Poslanci v pátek schválili omezení vzniku a vymáhání dluhů dětí. Cílem úpravy je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s finančním břemenem.

„Myslím, že dneska je skutečně velmi významný den, kdy my ukončíme praxi, kdy v České republice existují dětské dluhy nejenom u dětí nebo skoro dospělých, kterým je 15 až 18, ale skutečně dětské dluhy i u nemluvňat,“ řekl na plénu Patrik Nacher (ANO).

Vládní novela občanského zákoníku má stanovit, že vymáhání peněžitých dluhů dětí bude možné jen do výše majetku jedince ke dni, kdy dovršil 18. narozeniny. Obdobně také ohraničuje vymáhání smluvních pokut.

Kateřina Valachová (ČSSD) tak mluvila u řečnického pultíku i o několika příkladech toho, čemu se schválením v budoucnu zamezí. „Pavlovi zemřel ve 12 letech otec, jehož byl ze zákona jediným dědicem. Otec měl napůjčováno u několika nebankovních společností a jeho dluh byl o 90 tisíc vyšší než hodnota jeho majetku. Matka jako zákonná zástupkyně toto dědictví neodmítla, a tak se Pavel bez vlastního vědomí ocitl v dluzích, které do dosažení dospělosti narostly na úrocích na více než 210 tisíc korun,“ uvedla.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/snemovna-schvalila-zakaz-detskych-dluhu-40353062#utm_content=obsahovky&utm_medium=result&utm_source=search.seznam.cz&utm_term=d%25C4%259Bti

Související články:
dětské dluhy