Sexuální orientace mladistvých. Jak k ní přistupovat?

Datum publikace: 14. 09. 2012
Periodikum:
toplekar.cz
Už děti mezi 11. a 12. rokem začínají pociťovat, které pohlaví je více přitahuje.

Sexuální orientace neznamená jen pouhou sexuální přitažlivost k určitému pohlaví. Tento termín odkazuje na emocionální (citový), romantický a sexuální vztah k jedincům různého pohlaví (ženského nebo mužského).

Někdo má ve své orientaci jasno od dětství, jiní se hledají a objevují později. Jsou-li přitahováni jedinci stejného pohlaví, mají tendenci kvůli předsudkům okolí své city skrývat. I přes velkou osvětu dodnes někteří chápou homosexualitu jako něco nepřístojného.

Homosexualita není nemoc

Obecně se v sexuální orientaci rozlišují 3 kategorie. Heterosexualita, kdy je jedinec přitahován k jedinci opačného pohlaví, homosexualita znamenající příklon k vlastnímu pohlaví a bisexualita, jež znamená, že jedince přitahují muži i ženy. Co je přesnou příčinou homosexuality, nikdo přesně neví. Většina vědců se shoduje v tom, že se jedná o výsledek kombinace okolního prostředí, emočních, biologických a hormonálních faktorů.

Homosexualita není způsobená tím, jak bylo dítě vychováváno svými rodiči, ani sexuálním stykem s jedincem stejného pohlaví v mládí. Neznamená, že je člověk mentálně nemocný nebo nenormální. Přesto se kvůli předsudkům a dezinformacím dostávají lidé s odlišnou sexuální orientací do různých společenských problémů.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20171216113500/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/sexualni-orientace-mladistvych-jak-k-ni.html.

> další zprávy z médií