Šance pro páry stejného pohlaví. Pokud jejich práva uzná jedna země, mohla by platit v celé Evropské unii

Datum publikace: 21. 03. 2023
Periodikum:
irozhlas.cz
Rodičovství prokázané v jedné zemi Evropské unie by v budoucnu mohly uznávat i další unijní státy. Usiluje o to Evropská komise. Pomoct by to mělo mimo jiné párům stejného pohlaví, které spolu vychovávají dítě. Teď se takové rodiny třeba z Německa nebo ze Švédska můžou při cestě do některých unijních zemí dostat do potíží – nebiologickým rodičům totiž zahraniční úřady – včetně těch českých – neuznají rodičovská práva.

Češka po otci, Němka po matce. Devětadvacetiletá Janna žila do 18 v Německu. Pak se kvůli závodnímu hokeji přestěhovala do Česka a potkala svoji současnou partnerku Anetu. Ta ale není biologickou matkou jejich dvouleté dcerky, proto v Česku nemá žádná rodičovská práva, zdejší právní řád totiž rodiče stejného pohlaví neuznává. „Já se děsím toho dne, kdy se naší dceři něco stane, manželka bude v práci a já s ní budu muset jít na pohotovost, budu muset podepsat nějaké papíry, abych mohla schválit operaci, a oni na mě vyrukují s tím, že já nejsem její matka a takového věci rozhodovat nemůžu,“ popisuje problematickou situaci Jannina partnerka Aneta. Změnit by to mohl návrh Evropské komise, pokud by pár uznal jako rodiče jeden unijní stát, uznávali by je i ve všech ostatních. Rodinám by to pomohlo v situacích, kdy se třeba kvůli práci nebo příbuzným přestěhují do jiné členské země. Za současných podmínek jim to může podle předsedkyně vládního výboru pro práva LGBT+ lidí a členky iniciativy Jsme fér Lucii Zachariášové život zkomplikovat.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/stejnopohlavni-rodice-prava-deti-homosexualove_2303210500_bko

Lesbičky se drží za ruce