Samoživitelé se ostýchají říct o pomoc. Ani neví, že jim lidé fandí

Datum publikace: 26. 01. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Ačkoli se samoživitelky a samoživitelé často setkávají s negativními komentáři ke své situaci, postoj ostatních lidí není až tak odmítavý, jak se na první pohled může zdát. Vychází to z výzkumu agentury Behavio, podle které samoživitele respektuje 47 procent lidí. Kritičtější jsou vůči nim obecně muži, kteří je z jejich situace častěji viní.

Oproti 15 procentům žen si 21 procent mužů myslí, že výchova dítěte na vlastní pěst byla volba samoživitelů. Třináct procent mužů pak míní, že se samoživitelé měli víc snažit udržet rodinu pohromadě. Toho názoru je jen 5 procent žen.

„Soudit může jenom člověk, který zažil podobné těžkosti. Kdybych měla dát na lidi, co se jim na mě či na mém životu nelíbí, tak bych nesměla nic,“ popsala samoživitelka Markéta, které v hmotné tísni aktuálně pomáhá projekt Fandi mámám.

„Maminky samoživitelky, které se hlásí do našeho projektu materiální pomoci Fandi mámám, se často obávají odsouzení ze strany veřejnosti. Někdy je to i důvod, proč se do projektu nepřihlásí,“ potvrdila spoluzakladatelka projektu Žaneta Slámová.

Samoživitele mají větší podporu, než tuší

I přes pocity studu a méněcennosti však samoživitele podporuje více lidí, než se tato skupina domnívá. Podle průzkumu si jen 25 procent z nich myslelo, že mají mezi lidmi respekt. Ten jim však vyjadřuje až 47 procent populace. Samoživitelé tak mají ve společnosti mnohem větší podporu, než tuší. 

Celý text najdete: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/samozivitelky-a-samozivitele-pruzkum-behavio-spolecnost-podpora.A210120_154110_domaci_vlc

Související články:
Samoživitel