Romana Straussová: „Autismus lze vypnout"

Datum publikace: 14. 09. 2016
Periodikum:
Vlasta
Romana Straussová se dlouhodobě věnuje práci s autistickými dětmi. V červenci 2012 založila Centrum terapie autismu, lektoruje kursy o problematice poruch autistického spektra a je autorkou řady knih. O svých zkušenostech a poznatcích hovoří i v následujícím rozhovoru.

Center pro léčbu autismu je spousta, vaše je ale v něčem jiné.

Děláme jak práci s dítětem, tak práci s rodinou a tu práci s dítětem víc zaměřujeme na emoce než třeba na schopnosti, které má dítě umět jako předškolák. Zaměřujeme se na oblast hry, komunikace a emocí. Hodně cvičíme imitaci, protože když dítě umí napodobovat, začne se lepšit.

Proč je důležitá komunikace?

Je důležité, aby si lidé s autismem řekli, co chtějí. Často umějí mluvit, ale neumějí o něco žádat. Obvyklé u těchto dětí je, že sice neustále mluví, ale řečí nic konkrétního nesdělují. Komunikace je sdílení s druhým a dítě se musí naučit své téma sdílet, pokud chce mít kamarády. Zjistit, že součástí komunikace je také poslouchání druhého.

Proč jsou důležité emoce?

Problémem u autismu je, že člověk nechápe, co ti druzí prožívají a jak na to adekvátně reagovat. Nechápe, že je máma smutná a že ji má pohladit. Oni se sice naučí říct "promiň" a "prosím", ale jsou to jen slova, není v tom soucítění, pochopení emočního významu. Proto je podstatné začít je učit emoce, aby věděli, co ostatní a hlavně oni sami v různých situacích prožívají a jak je možné na to reagovat.

To vám došlo kdy?

V roce 2011 jsem začala pracovat se dvěma dětmi ve věku osmnácti měsíců s diagnostikovaným autismem. Způsobem, o kterém jsem byla přesvědčena, že by mohl pomoci. Překvapením bylo, že to funguje, a tyto děti jsou dnes prakticky bez větších problémů.

Pak mohou žít tyto děti normální život bez potřeby terapie?

Můžeme v to určitě doufat. Včasnou terapií je možné vývoj dítěte změnit a takové dítě může žít v podstatě běžný život. Mít kamarády, rozumět tomu, co se kolem něj děje, umět komunikovat, nejen mluvit. Autismus ale nejde odstranit, zůstává v jejich genech.

Celý rozhovor naleznete v aktuálním vydání týdeníku Vlasta.