Rok s covidem, rok v nových rolích, rok, kdy je normální cítit se divně. Zmůžeme víc?

Datum publikace: 15. 03. 2021
Periodikum:
heroine.cz
Máme za sebou rok, kdy vláda svým rozhodnutím zavřela školy, od základních po vysoké. Děti, pokud měly štěstí, zasedly k počítačům, sešitům, pracovním listům. Z rodičů, ať chtěli, nebo ne, se stali učitelé, družináři, personál školní jídelny, vedoucí sportovních kroužků. Nakonec se museli pokusit i o to, aby svým dětem nahradili přátele a kolektiv. Dopady na psychické zdraví rodičů i dětí jsou hrozivé. Můžeme pro sebe i po roce udělat něco, co nám pomůže?

Ženy si podle průzkumů všeho nakládají trochu víc. Trochu víc se starají, trochu víc se nervují. Už v dubnu loňského roku varovala klinická psycholožka Leona Jochmannová v Českém rozhlase, že má klientky, které kolabují z toho, jak se snaží být skvělé. A to jsme měli za sebou první měsíc epidemie. Jak vypadáme my i naše děti po roce?

Přirozeně divné

„Celoroční život v provizoriu bez jasného konce se podepisuje na psychickém zdraví celé naší populace. Je přirozené cítit se v současné době divně – je to normální pocit v nenormální situaci,“ říká Barbora Janečková, zakladatelka Sociální kliniky, která poskytuje zdarma psychoterapii lidem, kteří si nemůžou dovolit za ni platit. Psycholožka Ivana Štefková se cítila divně na podzim. „Proškrtávala jsem sobě i dětem diář. Vymýšlela jsem různé varianty řešení. Pořád dokola. Přestala jsem zvládat každodenní maličkosti. Obalit do druhého dne učebnici v nezvyklém formátu najednou prostě nešlo. Uvědomila jsem si, že mi do života plíživě vstoupila nová psychická zátěž. Zátěž, která je nenápadná, ale vyčerpává mě a ubíjí. Připravuje mě o nadhled,“ vzpomíná psycholožka. Sedla si a vytvořila krátký dotazník, který se ptal na pocity a prožívání, a ten sdílela na sítích a svém webu. 

Odpovědělo přes sto lidí. „Představte si škálu od 1 do 7. Jednička znamená, že vše je stejné jako dřív, sedmička znamená, že se vše změnilo. My jsme teď na pětce. Prožíváme přetížení, máme dojem, že je toho na nás moc. Opakovaně zažíváme situace, kdy nevíme, jak se rozhodnout. Nemůžeme plánovat. Prožíváme nejistotu, bezmoc a ztrátu kontroly. Nevíme, co bude, a jestli se vyplatí vydávat další energii,“ interpretuje výsledky své ankety Štefková.

Celý článek najdete zde: https://www.heroine.cz/zena-a-svet/4351-rok-s-covidem-rok-v-novych-rolich-rok-kdy-je-normalni-citit-se-divne-zmuzeme-vic?

Související články:
Žena v roušce