Rodiče se bojí vedlejších účinků. O očkování odmítají diskutovat

Datum publikace: 11. 11. 2015
Periodikum:
lidovky.cz
V Česku přibývá rodičů, kteří odmítají jakoukoli diskusi s lékařem o očkování svých dětí.

Zároveň se snižuje počet rodičů, kteří se dají argumenty k očkování přesvědčit, řekla předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.
Podle ní dají lékaři těmto rodičům podepsat informovaný nesouhlas s očkováním, tedy prohlášení, že byli poučeni o rizicích pro neočkované dítě. Důvodem je podle ní zřejmě to, že se rodiče více bojí vedlejších účinků než nemocí samotných. Extrémem jsou pak lékaři, kteří prý vydají potvrzení o očkování, aniž ho provedli. „Odborná společnost rozhodně není zastáncem neočkujících lékařů," zdůraznila.

Podle Šebkové hrozí, že když klesne proočkovanost pod určité procento, objeví se znovu nemoci, které už dnešní generace rodičů nezná. „Ročně se díky očkování zabrání 150 tisíc onemocnění a přes 500 úmrtí," připomněla.

Odškodňovací fond

Novinkou, kterou se zatím nepodařilo do zákona prosadit, by měl být odškodňovací fond. Jeho vznik doporučila tento týden komise odborníků ustavená ministerstvem zdravotnictví. Vznik fondu pro odškodňování nepříznivých následků očkování také doporučil Ústavní soud a požadují ho i samotní dětští lékaři. Podle nich by stát měl převzít odpovědnost za finanční odškodnění nežádoucích účinků po pravidelném očkování.

 

Celé znění zprávy najdete na https://relax.lidovky.cz/rodice-se-boji-vedlejsich-ucinku-o-ockovani-odmitaji-diskutovat-p8f-/zdravi.aspx?c=A151107_100235_ln-zdravi_mct.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: