Půlka samoživitelů musí nechat děti na prázdniny doma. Chybí peníze a loňské tábory zdarma

Datum publikace: 12. 07. 2022
Periodikum:
novinky.cz
Vysoká inflace, rostoucí ceny potravin a energií se neblaze podepisují na napjatých rozpočtech rodin samoživitelů. Ukázal to průzkum Asociace neúplných rodin mezi 500 respondenty, zapojených do programu Vaše výživné. Děti téměř poloviny z nich budou prázdniny muset strávit doma, ti šťastnější pak u prarodičů. Na tábor pošle své děti jen 15 procent oslovených.

„Jestli se změní toto léto oproti tomu loňskému? Ano a razantně. Letos budu ráda, když syna vezmu alespoň v průběhu víkendů pod stan nedaleko našeho města. Kvůli tomu, že doslova žijeme od mé výplaty k výplatě, nepojede ani na tábor, ani se mnou na pár dní do přírody. Je mi z toho úzko a modlím se, aby se pro příští rok situace změnila,“ přiznala Asociaci maminka Jana, která pečuje sama o syna. Za nedostatkem peněz samoživitelů stojí často neplacení výživného bývalým partnerem, situaci také zhoršila pandemie koronaviru, ztráta zaměstnání nebo brigád. „Místo toho, abych začala pořádně šetřit a oklepala jsem se z toho, co pandemie způsobila, tak ji okamžitě vystřídala inflace. Tímto tempem a kvůli cenám, které se neustále zvyšují, se bojím, abych brzy s dětmi neskočila bez střechy nad hlavou,“ popsala samoživitelka Monika.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pulka-samozivitelu-musi-nechat-deti-na-prazdniny-doma-chybi-penize-a-lonske-tabory-zdarma-40402381

Matka s dcerou