Psycholog Daniel Štrobl: Dítě v krizi zrcadlí emoce svého rodiče

Datum publikace: 08. 09. 2021
Periodikum:
denik.cz
Úzkost, strach a panika. To jsou typické reakce na krizovou situaci. Psycholog Daniel Štrobl ale vysvětluje, že děti prožívají krize jinak než dospělí. U dětí je to svým způsobem jednoduché. Dítě prožívá krizové situace jako zrcadlo rodiče, odráží jeho emocionální stav. V momentě, kdy dítě vidí, že rodič je klidný, přistupuje k situaci s respektem, ví, co má dělat, a nehroutí se, tak se zpravidla taky nehroutí. V okamžiku, kdy propadne panice rodič, propadne panice i dítě.

Čeho ještě by se měli rodiče vyvarovat?

V krizi často zažíváme strach, to je normální. Častou chybou rodičů je ale to, že se snaží negativní emoce vůbec nemít. Nemít zlost, strach, úzkost. To však nejde. Po dětech to ale chceme a říkáme jim: „Nerozčiluj se, neboj se.“ To je neproveditelné. V takových situacích je určitě lepší, když rodič řekne: „Podívej se, já vidím, že se trošku bojíš, já se taky bojím. Bát se je v téhle situaci normální, ale my to zvládneme.“

Dříve děti na krizové situace připravovala branná výchova. Mělo by něco podobného fungovat ve školách i dnes?

Já bych byl určitě pro i vzhle-dem ke zkušenostem z armády, které mám. Jako vojáci jsme na školách podobné lekce dělali. A myslím, že se k tomu některé školy vrací. Obecně ale platí, že pokud rodiče chtějí zvyšovat odolnost dětí vůči krizím, tak to nejhorší, co pro ně mohou udělat, je „opolštářovat“ je jakousi iluzí bezpečí. Protože bezpečí nikdy není stoprocentní a úzkostný rodič, který se rizika obává, vychová zase jen úzkostné dítě.

Zdroj: https://www.denik.cz/rodice-a-deti-co-deti/rodice-deti-zrcadleni-krize-emoce-rodice.html

Žena v krizi