Psychika dětí trpí stále víc. Co za tím stojí a jak to řešit?

Datum publikace: 25. 01. 2023
Periodikum:
prozeny.cz
Dětská psychiatrická oddělení, která mají dostatek personálu, jsou v Česku výjimkou. Situace je neúnosná a přitom je stále víc dětí v psychické nepohodě. Co je příčinou a co by mohlo pomoci? Zeptali jsme se psychiatra Tomáše Kašpárka.

Dnešní složitá doba s sebou nese spoustu palčivých témat a mezi ně určitě patří psychika našich dětí, která dostává poslední roky pořádně zabrat. A není to jen obdobím covidu, které k tomu samozřejmě hodně přispělo, ale i celkovou atmosférou ve společnosti. Na psychiatrických odděleních tak končí stále více dětí a pro ty je potřeba nejen dostatek kvalifikovaného personálu, ale svou roli hraje i příjemné prostředí. Bohužel to stále není samozřejmost! Ale například dětské oddělení brněnské psychiatrické kliniky prošlo před dvěma roky díky Nadaci Archa Chantal velkou rekonstrukcí za půl milionu korun a dostalo novou podobu – plnou krásných barev. Proč je příjemné prostředí v nemocnici důležité a jak dětem pomáhá v léčení? I na to jsme se ptali profesora Tomáše Kašpárka, přednosty Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno, který je v současné době také poradcem ministra zdravotnictví a místopředsedou Národní rady pro duševní zdraví.

Je pravda, že v současnosti roste počet dětí s psychickými potížemi?

Já bych to řekl tak, že je velký nárůst dětí s psychickou nepohodou. To znamená, že se dítě necítí dobře z nějakého důvodu, ať už vztahového, nebo se děje jen něco ve škole.

A jaké jsou podle vás momentálně nejčastější příčiny této nepohody?

Jsou samozřejmě různé, ale řekl bych, že k tomu především nepřispívá atmosféra dnešní doby, která je ve společnosti. Mluvím o tom, co se děje ve světě: válka, špatné životní prostředí, alarmismus ohledně toho, že tady všichni shoříme a vymřeme… Ale jeden z největších zásahů bylo samozřejmě i covidové období, kdy byly děti zavřené doma a byly pod strašlivým tlakem. Nutno říci, že nárůst byl sice už předtím, ale covid to ještě umocnil. Problém je však v tom, že tyto děti s nepohodou nemají kam jít, protože chybí síť prevence. Proto pak přichází do ambulancí dětských psychiatrů i k nám na lůžka.

Co by tento problém lepší prevence podle vás vyřešilo?

Určitě rozvoj Center duševního zdraví, která by měla být nejen pro dospělé, ale i pro děti. Pak by nebyl takový tlak na lůžková zařízení. Centrum duševního zdraví je totiž komunitní služba, která je docházková. Na to je však navázán náš hlavní úkol, a to je vymyslet cesty, jak dostat do systému více personálu, kterého je skutečně nedostatek.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-a-zivotni-styl-rok-pro-dobro-proc-konci-stale-vice-deti-na-psychiatrii-vime-kde-je-problem-85986

Dívka sedí otočená zády