Proč trvat na rodinných večeřích? Utuží vztahy a děti se naučí jíst zdravěji

Datum publikace: 14. 12. 2021
Periodikum:
maminka.cz
Představy o společných večeřích jsou u vás doma jen pouhým snem? V hektickém tempu všedních dní se vám, i když se snažíte sebevíc, prostě nepodaří shromáždit všechny členy rodiny ve stejnou dobu u jednoho stolu? Změňte to! Zapomeňte na výmluvy, stačí pár chytrých triků.

Velký jídelní stůl je symbolem rodinného souznění a v tomto případě platí víc než kdy jindy, že láska skutečně prochází žaludkem. Proč je tedy tolik důležité sejít se všichni v klidu u dobré večeře? Společné stolování má spoustu výhod, pro vás i vaše ratolesti. Jaké? Podle některých výzkumů z poslední doby konzumují děti, které často večeří společně se svou rodinou, větší množství ovoce a zeleniny – což je skvělá zpráva. Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s vysvětlením, že pod dohledem rodičů a inspirováni například staršími sourozenci snědí malí strávníci celkově více pro zdraví dobrých potravin, snadněji si oblíbí zdravá jídla a nemají sklony k přejídání. Jednak díky tomu, že pozorují ostatní, jednak díky tomu, že během stolování mají rodiče větší šanci vyrukovat s nenápadnou osvětou a lépe směrovat chutě svých potomků. Naučí je kvalitněji si vybírat, co jedí, a tento návyk pak děti ve velké většině praktikují i mimo domov.

Studie, kterou realizoval vědecký tým na minnesotské univerzitě, vysledovala, že děti a dospívající, kteří jsou zvyklí pravidelně večeřet společně se svou rodinou, mají mnohem menší sklony k úzkostem a depresím, jsou veselejší a pozitivněji naladění. Dokonce zpravidla vykazují lepší prospěch ve škole než jejich vrstevníci, kteří rodinné stolování neznají (možná protože u společného stolu leccos pochytí, dozvědí se nové informace, při rozhovorech zdokonalují komunikační dovednosti atd.).

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/proc-trvat-na-rodinnych-vecerich-utuzi-vztahy-a-deti-se-nauci-jist-zdraveji

Rodina u stolu