Proč se Češi rozvádějí?

Datum publikace: 16. 10. 2013
Periodikum:
rodina.cz
Párů, které mají více dětí, se loni rozvedlo jen minimum.

Podle statistik je nejčastějším důvodem rozvodu rozdílnost povah, názorů a zájmů následovaná nevěrou muže a problematickým pitím (opět obvykle mužským), často je důvodem také nezájem o rodinu.

Nejčastěji se rozvádějí lidé ve věku 35-39 let, jako rizikové se ukazují čtvrtý a pátý rok manželství a pak druhá manželská dekáda. Z hlediska vzdělání se nejvíce objevuje kombinace středního vzdělání bez maturity u obou rozvádějících se partnerů.

Nejméně často se před rozvodovým soudem ocitly páry, v nichž jeden z partnerů měl základní a druhý vysokoškolské vzdělání. (Položme si ovšem otázku, zda tomu tak není i proto, že takto složených párů patrně nebude statisticky významné množství.)

Zajímavé je, že se jednotlivé regiony v republice mírou rozvodovosti liší, smutným favoritem jsou Domažlice, kde se loni víc párů rozvedlo (64), než vzalo (61). V Jeseníku a Blansku, které zaujímají druhou a třetí příčku, už alespoň počet sezdaných rozvedené převyšuje. Oblastmi, kterým manželství relativně svědčí, jsou Královéhradecko, ale i Vsetín, Hodonín a Praha.

Při všem tom neradostném pohledu do statistik je alespoň mírně pozitivní skutečnost, že se nejčastěji rozvádějí bezdětní manželé (42,5 %), rodiče s jedním dítětem se rozvádějí v 31,4 % případů, se dvěma dětmi v 23,3 %. Párů, které mají více dětí, se loni rozvedlo jen minimum (2,8 %). Zdá se tedy, že děti mají zřetelný a přímý vliv na stabilitu manželství - a čím víc, tím líp. (Roli hraje patrně i to, že rodiny s více dětmi bývají často věřící.

 

Celé znění článku najdete na https://www.rodina.cz/clanek9492.htm

 

> další zprávy z médií