Přijímací testy ukázaly, že Cermat má vlastní vzdělávací politiku, tvrdí organizace EDUin

Datum publikace: 12. 05. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Na podobě letošních přijímaček na střední školy se podle neziskové organizace EDUin ukázalo, že Cermat vytváří vlastní vzdělávací politiku, odlišnou od strategie schválené vládou. Ačkoli MŠMT kvůli epidemii covidu uchazečům u zkoušek prodloužilo čas, obtížnost testů se podle kritiků zvýšila. Studijní předpoklady prý nebudou hrát takovou roli jako kvalita distanční výuky či domácí podmínky k učení. Cermat se proti tomu ohradil.

Jednotné přijímací zkoušky, které organizuje Cermat, se konaly 3. až 6. května. Zejména test z matematiky v první den zkoušek podle některých dětí a rodičů svou obtížností neodpovídal výuce na dálku. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové výsledky testů zkontroluje jako každý rok.

MŠMT: Testy jsou pro všechny stejné a srovnávají úspěšnost

Školský resort již dříve upozornil, že testy jsou pro všechny stejné a srovnávají úspěšnost žáků. Úřad si podle Lednové složitou situaci letošních uchazečů uvědomuje. „Za kvalitu testů zodpovídá Cermat,” zopakovala mluvčí tento týden v úterý. „Cermat je přímo řízenou organizací ministerstva školství, jeho pokyny ale dlouhodobě nezohledňuje. Letošní přijímací zkoušky jsou důkazem toho, že si tvoří vlastní vzdělávací politiku, která se ovšem míjí s dikcí vládou přijaté Strategie 2030+,” konstatoval v tiskové zprávě programový ředitel vzdělávací společnosti EDUin Miroslav Hřebecký. „V letošním roce se nebude přijímat na střední školy podle nějakých studijních předpokladů, ale takřka výhradně podle klíče, kdo měl kvalitní distanční výuku, dostupnou techniku a funkční rodinné zázemí,” obává se Hřebecký, jelikož Cermat podle něj stávající situaci nijak nezohlednil. Způsob přijímání na střední školy je proto podle něj potřeba zásadně změnit.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/prijimaci-testy-ukazaly-ze-cermat-ma-vlastni-vzdelavaci-politiku-tvrdi-organizace-eduin-40359971

Dívka sedí na školní lavici